Spor'da 2010 böyle geçti

Site İçi Arama


SPOR'DA 2010 BÖYLE GEÇTİ

Spor'da 2010 böyle geçti

İşte gün gün 2010'da sporda yaşananlar...

7089 Okunma

İşte gün gün 2010'da sporda yaşananlar...

OCAK

Turkcell Süper Lig maçların TV yayın hakkını, Digiturk 4 sezon için 321 milyon dolar (yaklaşık 480 milyon lira) bedelle kazandı. (14 Ocak)

1 Ocak:

-Güney Amerika'da Arjantin ve Şili topraklarında yapılan ve 17 gün devam eden 32. Uluslararası Dakar Rallisi'nde birincilikleri, otomobilde İspanyol Carlos Sainz-Lucas Cruz ekibi, Volkswagen Touraeg marka araçları ve 47.10.00.00'lık derece, motosiklette de Fransız Cyril Despres, KTM marka motoru ve 51.10.37.00'lık derecesiyle kazandılar. Motosiklet kategorisinde mücadele eden Türk yarışmacı Kemal Merkit ise 49. tamamladı.

2 Ocak:

-Teniste Avustralya'nın Perth kentindeki 22. Uluslararası Hopman Kupası finalinde, İngiltere'yi 2-1 mağlup eden İspanya 3. kez şampiyonluğa ulaştı.

4 Ocak:

-İstanbul'daki Dünya 20 Yaşaltı Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori mücadelelerinde Türkiye, 1 galibiyet, 5 yenilgi ve 3 puanla 6. sırayı elde ederken, birinciliği ise finalde İzlanda'yı 3-1 mağlup eden Avustralya elde etti.

10 Ocak:

-Angola'da 21 gün devam eden 28. Afrika Uluslar Futbol Kupası'nda şampiyonluğu, finalde Gana'yı 1-0 yenen Mısır 7. kez şampiyonluğa ulaştı. Nijerya, Cezayir'i 1-0 yenerek üçüncülüğü elde etti.

- Angola'da 28. Afrika Uluslar Futbol Kupası'nda şampiyonluğunda Togo Milli Takımı'nın otobüsüne yapılan saldırıda 2 kişi ölünce, Togo şampiyonadan çekildi.

12 Ocak:

-Basketbolda Erkekler Avrupa Kupası'nda Beşiktaş Cola Turka, grupta 1 galibiyet, 5 yenilgi, 7 puan elde ederek turnuvaya veda etti.

13 Ocak:

-Bursa'da Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası'nda Rusya, 15 maç puanıyla şampiyon olurken, ABD 13 puan ve averajla 2., Hindistan da aynı puan ve averajla 3. oldu. Türkiye ise 10 puanda kaldı.

-Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda Beşiktaş Cola Turka, ilk tur grubunda 3'er galibiyet ve yenilgi ile 9 puanla 3. olup çıktığı 2. turda, Rus rakibine 2 maçta da mağlup olarak kupadan elendi.

14 Ocak:

-Turkcell Süper Lig'de maçların TV yayın hakkını, 4 sezon için 321 milyon dolar (yaklaşık 480 milyon lira) bedelle Digitürk kazandı.

-(A) Milli Futbol Takımı'nın yurtiçi maçlarının yayın hakları 33 milyon 217 bin dolar bedelle 4 yıllığına NTV tarafından alındı.

-Basketbolda ULEB Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe Ülker, ilk tur grubunda 3 galibiyet, 7 yenilgi, 13 puan ve averajla 6. ve son sırada kalarak kupadan elendi.

15 Ocak:

-Antalya'nın Alanya ilçesindeki Avrupa Erkekler Salon Hokeyi Şampiyonası Çalenç-1 mücadelesinde, finalde Hırvatistan'ı 7-3 mağlup eden Ukrayna şampiyonluğu, Macaristan'ı 4-1 mağlup eden Türkiye de üçüncülüğü elde etti.

-Adana'daki 22. Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası Avrupa Elemeleri 7. Grup mücadelesinde Türkiye, 2 maçını da yitirerek elendi.

18 Ocak:

-Dünya Fair Play Konseyi (CIFP), milli atletimiz Elvan Abeylegesse'yi, "davranış" dalında en büyük ödül olan "Trophy" ile onurlandırırken, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Sema Kasapoğlu ise "tanıtım" dalında "şeref diploması"ile onurlandırıldı.

-Sezonun ilk "Grand Slam" mücadelesi olan ve Melbourne kentinde yapılan 98. Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer 4., tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams 5. kez kazanırken. Marsel İlhan ise 2. turda turnuvadan elendi.

19 Ocak:

-Estonya'nın başkenti Tallinn'de 5 gün devam eden Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda Türk sporcu Tuğba Karademir bayanlarda 12. Sırada yer alırken, Rusya 3 altın ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

19 Ocak:

-Avusturya'da 12 gün devam eden 9. Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda, finalde Hırvatistan'ı 25-21 yenen Fransa, 2. kez şampiyon, Polonya'yı 29-26 mağlup eden İzlanda da 3. oldu.

20 Ocak:

-19 Yaş Altı (A) Genç Milli Futbol Takımı, başkent Roma'daki özel maçta İtalya'ya 3-0 mağlup oldu.

-Voleybolda Erkekler Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, grup maçları sonunda 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 8 puanla 3. sırada kalarak turnuvaya veda etti.

24 Ocak:

-Manisa'da 6 gün devam eden 11. Uluslararası Ege Kupası 16 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Turnuvası'nda şampiyonluğu, finalde evsahibi Türkiye'yi 3-1 yenen Fransa kazandı.

26 Ocak:

-17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Bodrum ilçesindeki özel maçlarda Polonya'yı 4-1 ve 3-1 mağlup etti.

30 Ocak:

-İstanbul'da 2 gün devam eden 28. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 2 birincilik, 4 ikincilik ve 8 de üçüncülükle 63 puan topladı ve takım birinciliğine ulaştı.

31 Ocak:

-19 Yaşaltı (A) Genç Bayan Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçta Polonya'ya 2-1 mağlup etti.

-Beşiktaş Kulübü'nde Yıldırım Demirören, olağan genel kurulda 3. kez üst üste başkanlık görevine seçildi.

ŞUBAT

(A) MİLLİ FUTBOL TAKIMININ BAŞINA GUUS HIDDINK'İN GETİRİLDİ (17Şubat)

1 Şubat:

-Konya'da başlayan ve 6 gün devam eden Uluslararası Türk Telekom Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası'nda Sırbistan, final mücadelesinde Fransa'yı 85-82 mağlup ederek şampiyon oldu, evsahibi Türkiye ise Polonya'yı 97-77 mağlup ederek turnuvayı 3. tamamladı.

3 Şubat:

-Voleybolda Erkekler Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda Arkas Spor, ilk turda Finli, 2. turda da İspanyol rakiplerini elemesine rağmen, 3. turda Polonyalı rakibine elendi.

-19 Yaşaltı (A) Genç Bayan Milli Futbol Takımı, Antalya'da yaptığı ilk özel maçta Rusya ile 0-0 berabere kaldı, 2. maçta ise rakibini 1-0 mağlup etti.

4 Şubat:

-Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda BOTAŞ Spor, grupta 2. olup çıktığı 2. turda Polonyalı rakibini mağlup ettikten sonra, 3. turda Fransız rakibine sayı averajıyla elendi.

5 Şubat:

-Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Ligi'nde Galatasaray, grupta 4. olup çıktığı play-off turunda, Rus rakibine 2 maçta da mağlup olarak kupaya veda etti.

-İzmir'de başlayan ve 3 gün devam eden 37. Avrupa Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 7'şer altın ve bronzun yanısıra 2 de gümüş madalya kazanarak, madalya klasmanında ilk sırada yer aldı.

7 Şubat:

-Türkiye, Ukrayna ve Polonya'da 2012'de yapılacak 14. Avrupa Futbol Şampiyonası'nın elemelerinde, A Grubu'nda yer aldı ve Almanya, Avusturya, Belçika, Kazakistan ve Azerbaycan ile eşleşti.

- Atletizmde İspanya'nın Bilbao kentindeki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros Yarışmaları'nda Türkiye, 3 birincilik ve 2 ikincilik, takımda da genç erkeklerde Fenerbahçe ile 1 birincilik, 2 de ikincilik elde etti.

10 Şubat:

-İsveç'in başkenti Stockholm'deki Uluslararası IAAF Permit GE Galan Salon Atletizm Yarışmaları'nda milli sporcu Almitu Bekele Degfa, bayanlar 5 bin metrede 14.46.44'lük derecesiyle 2.'lik elde ederek Avrupa Rekoru kırdı.

12 Şubat:

-İstanbul'da başlayan ve 3 gün devam eden 38. Uluslararası Yaşar Doğu Serbest ve Bayanlar Güreş Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 1 ikincilik, 6 üçüncülük ve 53 puanla takım halinde 3.,olurken, bayanlarda da 2 ikincilik, 6 üçüncülük ve 48 puanla 2. oldu. Takım birincilikleri ise erkeklerde 66 ve bayanlarda da 49 puanla Azerbaycan'a gitti.

-Kanada'nın Vancouver kentinde başlayan ve 16 gün devam eden 21. Kış Olimpiyat Oyunları'nda Türk sporcular başarı elde edemezken, birinciliği 14 altın, 7 gümüş ve 5 bronz madalyayla evsahibi Kanada, ikinciliği 10 altın, 13 gümüş ve 7 bronz madalyayla Almanya ve üçüncülüğü de 9 altın, 15 gümüş ve 13 bronz madalyayla ABD aldı.

13 Şubat:

-Grekoromen güreşte Ermenistan'ın başkenti Erivan'da başlayan ve 2 gün devam eden Dünya Kupası mücadelesinde Türkiye, finalde İran'a 4-3 mağlup olarak 2. Sırada yer alırken, ev sahibi Ermenistan ise Rusya'ya 4-3 üstünlük sağladı ve 3. oldu.

-Judoda Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Bayanlar Dünya Kupası müsabakalarında, 52 kiloda Tuğba Zehir ikincilik elde etti.

14 Şubat:

-ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) 59.'su Doğu-Batı Karmaları (All-Star) maçında Doğu, Batı'yı 141-139 yenerek 36. galibiyetini aldı. Maçta "en değerli oyuncu" (MVP) ödülü de Miami Heat'ten Dwyane Wade'in oldu. 108 bin 713 biletli seyircinin takip ettiği maç, basketbol tarihinin seyirci rekorunu kırdı ve bu nedenle Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer aldı.

-Hentbolda Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası 4. Tur mücadelesinde Kastamonu Türk Telekomspor, Hollandalı rakibine 2 maçta da mağlup olarak turnuvaya veda etti. Bayanlar Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda Üsküdar Belediyesi ise 4. turda Sırp rakibine elendi.

16 Şubat:

-17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Yalova'da ki özel maçta Romanya'yı 2-0 yendi ve 2-1 mağlup oldu.

-Polonya'nın başkenti Varşova'da 5 gün devam eden Avrupa Takımlar Badminton Şampiyonası'nda Danimarka, erkeklerde ve bayanlarda birincilik elde etti.

17 Şubat:

-(A) Milli Futbol Takımı Teknik Direktörlüğüne, 2 yılı opsiyonlu toplam 4 yıllığına Hollandalı teknik adam Guus Hiddink getirildi.

-Bulgaristan'ın Yanbolu kentinde 4 gün süren 61. Uluslararası Strancata Boks Turnuvası'nda Türkiye, 2'şer birincilik, ikincilik ve üçüncülük elde ederken, 20 puanla takım halinde 4. Sırada yer aldı.Birincilik ise 31 puanla evsahibi Bulgaristan'ın oldu.

19 Şubat:

-Dünya Şampiyonu güreşçi Zekeriya Güçlü, geçirdiği rahatsızlık sonucu İstanbul'da 39 yaşında hayata veda etti.

-Basketbolda 25. Erkekler Teknosa Türkiye Kupası'nda Adana'da yapılan finaller sonunda Fenerbahçe Ülker, Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni 72-68 mağlup ederek, 2. kez kupayı kaldırdı.

21 Şubat:

-30. Uluslararası Trabzon 24 Şubat Yarı Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor'dan Mehmet Çağlayan, 1.04.23.00, bayanlarda ise Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden Nilay Esen, 1.22.55.00 ile kazandılar.

- Hentbolda Erkekler Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi, 4. turda Danimarkalı rakibine 2 maçta da yenilerek turnuvaya veda etti.

24 Şubat:

-19 Yaşaltı (A) Genç Bayan Milli Futbol Takımı, Poznan kentindeki özel maçta Polonya'ya 5-2 mağlup etti.

-Voleybolda Bayanlar Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda Eczacıbaşı Zentiva çeyrek finalde Azeri rakibine set averajıyla elendi.

25 Şubat:

-Futbolda UEFA Avrupa Ligi'nin 3. turunda Galatasaray, İspanya'nın Atletico Madrid takımına, Fenerbahçe ise Fransa'nın OSC Lille takımına elendi.

-Almanya'nın Viersen kentinde 4 gün devam eden 21. Dünya Takımlar 3 Bant Bilardo Şampiyonası'nda Türkiye, finalde İspanya'yı yenerek şampiyon oldu.

26 Şubat:

-Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe, grupta 7 galibiyet, 3 yenilgi ve 17 puanla 2. olup 2. tura yükseldi. İtalyan rakibini ise 2-0'lık seriyle geçen sarı-lacivertliler, play-off çeyrek finalinde Rus rakibine 2-0'lık seriyle elenerek turnuvaya veda etti.

-Bursa Uludağ'da 27. Uluslararası Çocuk Kupası Alp DisipliniKayak Yarışmaları'nda Türkiye, 2 birincilik ve 4 üçüncülük elde etti.

27 Şubat:

-Türkiye Buz Hokeyi Erkekler Süper Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonu, İstanbul'da play-off finallerinde Başkent Yıldızları'nı 7-3 mağlup eden Ankara Üniversitesi olurken, Polis Akademisi ve Koleji de Kocaeli Üniversitesi'ni 8-6 yenerek üçüncülüğü elde etti.

28 Şubat:

-Futbolda 50. İngiltere Lig Kupası Londra'daki Carling Cup finalde Aston Villa'yı 2-1 yenen Manchester United, bu kupayı 4. kez kazanmış oldu.

-Japonya'daki Uluslararası Geleneksel Tokyo Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Japon Masakazu Fujiwara, 2.12.19.00, bayanlarda da Rus Alevtina Biktimirova, 2.34.39.00 derecesiyle kazandı.

-Masa tenisinde ETTU Kupası çeyrek finalinde Fenerbahçe, İsveçli rakibi Saint Berthevin'e 2 maçta da 3-2 mağlup olarak, elendi.

MART

Özhan Canaydın, Bursa'da 67 yaşında vefat etti. (28 Mart)

1 Mart:

-Çim hokeyinde Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de 14 gün süre ile devam eden 12. Erkekler Dünya Kupası'nda şampiyonluğu, finalde Almanya'yı 2-1 mağlup eden Avustralya 2. kez kazanırken, Hollanda da İngiltere'yi 4-3 mağlup ederek 3. oldu.

2 Mart:

-Ümit Milli Futbol Takımı, İstanbul'da oynanan özel maçta Slovakya'ya 1-0 mağlup oldu.

-17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Poznan kentindeki oynanan özel maçlarda Polonya ile 2-2 ve 1-1 berabere kaldı.

-19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki özel maçlarda Rusya ile 2-2 berabere kalırken, Sırbistan'ı ise 3-2 mağlup oldu.

3 Mart:

-(A) Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçta Honduras'ı Emre Güngör ve Hamit Altıntop'un attığı gollerle 2-0 mağlup etti.

-Voleybolda GM Capital Erkekler Avrupa Çalenç Kupası'nda Ziraat Bankası, çeyrek finalde Alman rakibine 2 maçta da mağlup olarak kupadan elendi.

6 Mart:

-Szombathely kentinde Uluslararası Macaristan Golden Grand Prix Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 120 kiloda Rıza Kayaalp ile 1 birincilik elde etti.

-Serbest güreşte Moskova'daki Dünya Kupası'nda şampiyonluğu, finalde İran'ı 5-2 mağlup eden Rusya, üçüncülüğü ise Ukrayna'yı aynı sonuçla geçen Azerbaycan alırken, kupada 1 galibiyet, 3 de yenilgi alan Türkiye ise yedincilik elde etti.

-Meksika'nın Tijuan kentinde 4 gün devam eden 8. Dünya Gençler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler 73 kiloda Ozan Berken ve bayanlar 46 kiloda Kübra Dürdane Çakır ile 2 altın ve 1 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak 4. olurken, Güney Kore ise 7 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyayla ilk sırada yer aldı.

7 Mart:

-Antalya'daki 5. Uluslararası Öger Maratonu'nu (Runtalya) Alman sporculardan erkeklerde Sascha Velten, 2.26.45.00 ve bayanlarda da Birgit Lennartz, 3.10.28.00'lık dereceleriyle ilk sırada yer aldılar.

8 Mart:

-Erzurum'da 7 gün süren Dünya 18 Yaşaltı Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori (A) Grubu mücadelesinde Türkiye, 3 galibiyet, 1 yenilgi ve 8 puanla 2. olurken, 4 maç da 12 puan toplayan Çin Halk Cumhuriyeti ise 2. Kategori'ye yükseldi.

9 Mart:

-Basketbolda Erkekler Avrupa Kupası'nda Türk Telekomspor 2. tur grubunda 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 8 puanla; Galatasaray Cafe Crown ise 2. tur grubunda 6 maçını da yitirerek, 6 puanla 4. ve son sıralarda kalarak kupaya veda ettiler.

-Basketbolda FIBA Erkekler "Eurochallenge" Kupası'nda Bandırma Banvitspor, 2. tur grubuna çıkmasına karşın, bu turda 3'er galibiyet, yenilgi, 9 puan ve averajla 3. sırada kalarak elendi.

10 Mart:

-Voleybolda Indesit Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom, play-off 2. turunda İtalyan rakibine 2 maçta da mağlup olarak elendi.

-Antalya'da başlayan ve 3 gün devam eden 13. Avrupa Vuşu Şampiyonası'nda klasmanda Rusya 1., Türkiye 2. ve Ukrayna da 3. olurken, Türkiye, 2 kategoride 1'er ikincilik ve üçüncülük elde etti.

11 Mart:

-Basketbolda ULEB Avrupa Ligi'nde Efes Pilsen, ilk tur grubunda 14 puan ile 4. Olarak yükseldiği 2. turda 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 8 puanla 4. ve son sırada kapatarak turnuvaya veda etti.

12 Mart:

-Katar'ın başkenti Doha'da 3 gün devam eden 13. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda ABD, 8 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalyayla birinciliği, Etiyopya, 3 altın ve 2 bronz madalyayla ikinciliği, Rusya da 2 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla üçüncü olurken Türk sporcular derece yapamadı.

-Kanada'nın Vancouver kentinde 10 gün devam eden Paralimpik Kış Oyunları'nda Almanya, 13 altın, 5 gümüş ve 6 bronz madalyayla birinciliği, Rusya, 12 altın, 16 gümüş ve 10 bronz madalyayla ikinciliği, Kanada ise 10 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalyayla üçüncü oldu.

16 Mart:

-18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Gaziantep'teki özel maçlarda Ukrayna'yı 3-0 ve 1-0 mağlup etti.

17 Mart:

-Hırvatistan'ın Poreç kentinde 4 gün süre ile devam eden 12. Avrupa Büyükler ve Gençler Salon Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye, olimpik yay genç erkeklerde Sermet Çetin ile 1 altın, bayanlarda da Begümhan Ünsal ile 1 gümüş madalya kazanıp 5. olurken, birinciliği ise 3 altın, 5 gümüş ve 2 bronz madalyayla İtalya aldı.

19 Mart:

-Kolombiya'nın Medellin kentinde 12 gün devam eden 9. Güney Amerika Oyunları'nda evsahibi Kolombiya, 144 altın, 124 gümüş ve 104 bronz madalyayla ilk sırada yer aldı.

20 Mart:

-Türkiye Kulüplerarası Kros Ligi'nde 2010 yılı birinciliklerini, büyük erkeklerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor 24, büyük bayanlarda ise İstanbul Üsküdar Belediyesi 46 puanla elde ettiler.

-Atletizmde Fransa'nın Arles kentinde 10. Avrupa Atmalar Kış Kupası müsabakalarında, Belarus, 3'er altın ve gümüş madalyayla birinciliği elde etti.Türk sporcuları başarı elde edemedi.

-Antalya'daki 17. Uluslararası Nazım Canca Ümitler Judo Turnuvası'nda Türkiye, 7 birincilik, 4 ikincilik ve 12 üçüncülükle turnuvada birinci sırada yer aldı.

-Eindhoven kentindeki 37. Uluslararası Hollanda Açık Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, 7 birincilik, 4 ikincilik ve 3 de üçüncülükle birinci oldu.

-Voleybolda Bayanlar GM Capital Avrupa Çalenç Kupası'nda şampiyonluğu, Almanya'nın Dresden kentindeki finalde Belçika'dan Asterix Kieldrecht 3-1 mağlup eden evsahibi ekip Dresdner SC kazanırken, üçüncülüğü de Polonya'dan Impel Gwardin Wroclaw'ı 3-0 yenen Galatasaray elde etti.

-Voleybolda Bayanlar Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda şampiyonluğu, Bakü'deki finalde Sırp Kızılyıldız Belgrad'ı 3-1'le mağlup eden İtalyan Yamamay Busto Arsizio, üçüncülüğü de Rus Uralochka NTMK Ekaterinburg'a 3-1 mağlup eden Rabita Bakü kazandı.

-Portekiz'de 7 gün süren 20. Dünya Liseler Hentbol Şampiyonası'nda Türk ekipleri kızlarda İstanbul Özel Doğa Lisesi 7., erkeklerde de Konya Selçuklu Özel İsmail Kaya Lisesi 21. olurken, birincilikleri ise kızlarda finalde Sırbistan'ı 22-19 yenen Avusturya ve erkeklerde de İran'ı 25-16 yenen Slovakya elde etti.

21 Mart:

-ABD'deki Uluslararası Geleneksel Los Angeles Maratonu'nda birincilikleri, Kenyalı atletlerden erkeklerde Wesley Korir, 2.09.19.00, bayanlarda da Edna Kiplagat, 2.25.38.00'lık derece ile şampiyon oldular.

23 Mart:

-16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Rusya ile Denizli yaptığı özel maçlarda 2-0 galip geldi ve 2-1 mağlup oldu.

-İtalya'nın Torino kentinde 6 gün devam eden 100. Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda Japonya, 2 altın madalyaylla en başarılı ülke oldu.

24 Mart:

-Masa Tenisi Süper Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonluklarını bayanlarda, finalde Fenerbahçe, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor'u 4-1, erkeklerde de İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fenerbahçe'yi 4-2 mağlup ederek kazandılar.

-Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 4 gün devam eden Dünya Bisiklet Pist Şampiyonası'nda Avustralya, 6 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

-Basketbolda 18. Bayanlar Teknosa Türkiye Kupası'nın, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Fenerbahçe'yi 57-55 yenen Galatasaray, 7. kez şampiyon oldu.

-Antalya'daki Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, 2 bronz madalyayla, takım halinde bayanlarda 2., erkeklerde ise 5.sırada yer aldı. Bayanlarda Çin Halk Cumhuriyeti, erkeklerde de Azerbaycan şampiyon oldu.

26 Mart:

-Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentinde 5 gün devam eden 11. Dünya Liseler Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türk temsilcileri erkeklerde 9., kızlarda da 12. Sırada yer alırken, Çin Halk Cumhuriyeti ekipleri ise her iki kategoride de birinci oldular.

-Fransa'nın Perigny kentinde 6 gün süren 28. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası Yarı Final 5. Eleme Grubu (Elit Tur) mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 puanla ilk sırayı alıp finallere adını yazdırdı.

-İsveç'in Orebro kentindeki 14. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası Yarı Final 1. Eleme Grubu (Elit Tur) mücadelesinde Türkiye, 3 maçını da kaybederek puansız son sırada kaldı ve turnuvadan elendi.

27 Mart:

-Futbolda 6. Bayanlar Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'taki 3. maçında (A) Milli Takım, La Valetta'da Malta'yı 2-0 mağlup ederek ilk galibiyetini aldı.

-Yüzmede Portekiz ve Polonya'daki Çok uluslu Gençler ve Yıldızlar Yarışmaları'nda Türkiye, yıldızlarda 3'er birincilik ve ikincilik ve 5 üçüncülük, gençlerde de 1 birincilik, 2 ikincilik, 6 da üçüncülük elde etti.

-Bayanlar güreşte Çin Halk Cumhuriyeti'nin Nan Jing City kentindeki Dünya Kupası mücadelesinde evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti, finalde ABD'ye 6-1 mağlup ederek şampiyon olurken, Japonya da Ukrayna'yı 5-2'yle mağlup ederek 3. oldu.

-Voleybolda Erkekler GM Capital Avrupa Çalenç Kupası'nda şampiyonluğu,Perugia kentindeki finalde Hırvat Mladost Zagreb'i 3-0 mağlup eden Luigi Bacchi Perugia, üçüncülüğü ise Çek Dukla Liberec'i 3-1 mağlup eden Alman SCC Berlin aldı.

-Voleybolda Erkekler Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda, Belçika'nın Maaesik kentindeki finalde Rus Iskra Odintsovo'yu 3-1 mağlup eden İtalyan Bre Banca Lannutti şampiyon, İtalyan CoprAtlantide Piacenza'ya 3-1 mağluo eden Noliko Maaesik de 3. oldu.

28 Mart:

-Galatasaray Kulübü'nde Adnan Polat, olağan seçimli genel kurulda 2. kez başkanlığa seçildi.Bir önceki başkan Özhan Canaydın, Bursa'da 67 yaşında vefat etti.

-Polonya'nın Bydgoszcz kentindeki 38. Dünya Kros Şampiyonası'nda Kenya, 8 kategoride de altın madalya kazanırken, 3 gümüş, 2 de bronz madalya alarak şampiyon oldu.

NİSAN

3 Nisan:

-Voleybolda Indesit Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi'nin, Fransa'nın Fenerbahçe Acıbadem, ligde ilk tur grubunda 6 maçta 6 galibiyet ve 12 puanla yenilgisiz 1. olup çıktığı play-off 1. turunda Rumen, play-off 2. Turunda da Rus rakiplerini 2 maçta da yenerek yarı finalde Fransız RC Cannes'a 3-2 üstünlük sağlayarak finalist oldu. Cannes kentindeki final maçında Fenerbahçe Acıbadem'i 3-2 mağlup eden İtalyan Volley Bergamo şampiyon, İtalyan Asystel Novara'yı 3-0 mağlup eden evsahibi ekip RC Cannes de 3. oldu.

-ABD Üniversiteler (Kolejler) Basketbol Ligi'nde (NCAA) 2009-2010 sezonu şampiyonluğunu, Indianapolis kentindeki final maçında Buttler Bulldogs'u 61-59 mağlup eden Duke Üniversitesi 4. kez kazandı.

-Almanya'nın Mannheim kentinde başlayan ve 8 gün devam eden 25. Uluslararası Dr. Albert Schweitzer Genç Erkekler Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, 2 galibiyet ve 4 yenilgiyle 8. sırada kalırken, finalde Avustralya'yı 68-51 mağlup eden evsahibi Almanya birinciliği kazandı.

4 Nisan:

- Türkiye Plaj Voleybolu Ligi'nde sezonu, bayanlarda Beşiktaş, erkeklerde de Halk Bankası ekipleri şampiyon olarak tamamladı.

5 Nisan:

-Belarus'un başkenti Minsk'de başlayan ve 7 gün devam eden Avrupa 89. Erkekler ve 23. Bayanlar Büyükler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 2 altın, 5 gümüş, 1 bronz madalya ve 527 puanla, 6 altın, 1 gümüş, 3 bronz madalya ve 544 puanı bulunan evsahibi Belarus, bayanlarda da 8 altın, 1 gümüş, 3 bronz madalya ve 497 puanla, 10 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalyayla 535 puan elden eden Rusya'nın ardından takım halinde 2. oldu. Türk sporcuları ayrıca 2 de Avrupa Rekoru'na ulaştılar.

7 Nisan:

-Futbolda 6. Bayanlar Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'taki 4. maçında (A) Milli Takım, Guadalajara kentinde İspanya'ya 5-1 mağlup olarak, 3. yenilgisini aldı.

-Türkiye, Portekiz'in Lamego kentinde 4 gün süren Avrupa Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu mücadelesinde 5 maçını da kazanarak, 10 puanla yenilgisiz olarak birinciliği elde etti ve finallere kalmaya hak kazandı.

- Ankara'da 4 gün süren 1. Uluslararası Başbakanlık Kupası Erkekler ve Bayanlar Boks Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 4'er birincilik ve ikincilik, 2 üçüncülük, bayanlarda da 4 birincilik, 1 ikincilik ve 5 üçüncülük elde ederek, takım halinde her iki kategoride de birinciliğe adını yazdırdı.

-Portekiz'in Porto kentinde 4 gün devam eden Avrupa Genç Erkekler Sutopu Şampiyonası (C) Grubu elemelerinde Türkiye, 5 maçta 4 galibiyet, 1 beraberlik, 13 puan ve averajla ilk sırayı alarak finallere kaldı.

8 Nisan:

-Basketbolda 8. FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda şampiyonluk, finalde Rus Nadezhda Orenburg'a 65-57 ve 53-57'lik skorlarla mağlup eden Yunan Sony Athinaikos'un oldu.

9 Nisan:

-Basketbolda 52. FIBA Bayanlar Avrupa Ligi'nin, İspanya'nın Valencia kentindeki finalinde Rus Spartak Moskova Region, evsahibi ekip Ros Caseres Valencia'yı 87-80 yenerek, 4. kez üst üste kupayı kaldırırken , diğer Rus ekibi UMMC Ekaterinburg da Polonya'dan TS Wisla Can-Pack Krakow'a 84-50 mağlup ederek 3. oldu.

11 Nisan:

-Fransa'daki 34. Uluslararası Geleneksel Paris Maratonu'nda birincilikleri, Etiyopyalı atletlerden erkeklerde Tadesse Tola, 2.06.41.00, bayanlarda da Atsede Baysa, 2.22.04.00'lık dereceleriyle kazandılar.

-Futbolda 6. Bayanlar Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'taki 5. maçında (A) Milli Takım, Trabzon'da Malta'yı 5-1 mağlup ederek 2. galibiyetini aldı.

-İstanbul-Alanya arasında yapılan 8 gün süren 46. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu'nda birincilikleri, genel bireysel klasmanda ISD-NERI takımından İtalyan Giovanni Visconti, 32.42.28.00, genel takım klasmanında da ISD-NERI ekibi 98.16.45.00'lık dereceleriyle şampiyon oldular.

12 Nisan:

-Meksika'nın başkenti Mexico City'de 7 gün süren Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası 2. Kategori (A) Grubu mücadelesinde Türkiye, 5 maçında da mağlup olarak, puansız son sırada kaldı ve 3. Kategori'ye düştü. İspanya ise 5 maçını da kazanarak, 15 puanla ilk sırayı elde edip 1. Kategori'ye adını yazdırdı.

13 Nisan:

-Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 53. Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 120 kiloda Fatih Çakıroğlu ile 1 gümüş, ayrıca 2 bronz madalya kazanarak, takım halinde 34 puanla 5. olurken, Rusya, 4 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya ve 61 puanla ilk, evsahibi Azerbaycan da 3 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya ve 50 puanla 2. sıraya adını yazdırdı.

14 Nisan:

-Voleybolda 11. Bayanlar Teledünya Türkiye Kupası'nı, finalde Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom'a 2-3, 3-2 ve "altın set"te üstünlük sağlayan Fenerbahçe Acıbadem ilk kez bu kupanın sahibi oldu.

-İngiltere'nin Manchester kentinde 22. Avrupa Badminton Şampiyonası'nda Danimarka, 4 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla şampiyon oldu.

-Eskişehir'de 5 gün süren 26. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası Yarı Final 4. Eleme Grubu (Elit Tur) mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 6 puanla 2. olup elenirken, İspanya ise 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 puanla ilk sırayı alıp finallere adını yazdırdı.

15 Nisan:

- Bakü'de 2 gün süren 17. Avrupa Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, madalya kazanamayıp 14 puanla takım halinde 10. Sırada yer alırken, Rusya ise 2'şer altın ve gümüş madalyanın yanı sıra 1 bronz madalya ve 52 puanla takım birinciliğine ulaştı.

16 Nisan:

-Almanya'nın Bremen kentinde 3 gün süren 26. Avrupa Büyükler ve Gençler Ritmik Cimnastik Şampiyonası'nda Rusya, büyüklerde 4 altın ve 1 gümüş, gençlerde de 5 altın madalya kazanarak, uzak ara farkla şampiyon oldu.

-Dünya Ralli Şampiyonası'nda sezonun 4. yarışı olan Türkiye Rallisi'ni, Citroen ekibinin Fransız sürücüsü Sebastian Loeb kazanırken, kariyerindeki 57. birinciliğine ulaştı.

-Çek Cumhuriyeti'nin Nove Veseli kentindeki 8. Avrupa Genç Erkekler Hentbol Şampiyonası 8. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1'er beraberlik ve yenilgiyle 1 puanda kalıp 3. oldu ve turnuvaya veda etti.

17 Nisan:

-40. Aroma Erkekler Voleybol Birinci Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Ziraat Bankası'na 3-0 üstünlük sağlayan Fenerbahçe oldu.

-Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 60. Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 84 kiloda Nazmi Avluca ve 120 kiloda Rıza Kayaalp ile 2 altın, 96 kiloda Cenk İldem ile de 1 bronz madalya kazanıp, 38 puanla takım ikinciliğine ulaştı. Şampiyonanın takım birinciliğini ise 2'şer altın ve gümüşün yanısıra 1 de bronz madalyayla 52 puan elde eden Rusya oldu.

-Basketbolda 8. Erkekler Avrupa Kupası'nda şampiyonluğu, İspanya'nın Vitoria kentindeki finalde Alman Alba Berlin'i 67-44 mağlup eden Power Electronics Valencia 2. kez kazanırken, üçüncülüğü ise Yunan BC Panellinios Opap'a 76-67 yenen İspanyol Biskaia Bilbao Basket aldı.

18 Nisan:

-Atletizmde Bükreş'teki Balkan Yürüyüş Şampiyonası'nda Türkiye, yıldız bayanlar 5 kilometrede Tuğçe Güneş ile 1 altın, ayrıca 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla toplanan 24 puanla takım halinde 3. olurken, evsahibi Romanya ise 2'şer altın ve bronzun yanısıra 3 gümüş madalya ve 43 puanla takım şampiyon oldu.

-ABD'deki 114. Uluslararası Geleneksel Boston Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Robert Kiprono Cheruiyat, 2.05.52.00, bayanlarda da Etiyopyalı Tejba Erkesso, 2.26.11.00'lık dereceleriyle kazandılar.

20 Nisan:

-Slovakya'nın Liptovsky Mikolas kentindeki Dünya Liseler Kros Şampiyonası'nda Türk ekibi Muş Rekabet Kurumu Lisesi, erkekler ve bayanlarda takım birinciliklerine ulaşırken, bireysel kategorilerde de 1 adet birincilik, 2 adet de üçüncülük kazandı.

21 Nisan:

-Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin eski başkanlarından İspanyol spor adamı Juan Antonio Samaranch, 89 yaşında Barcelona kentinde hayata veda etti.

-Teniste Mısır'ın başkenti Kahire'de 4 gün süren Bayanlar Federasyon Kupası (Fed-Cup) Avrupa-Afrika 3. Grup mücadelesinde Türkiye, 3 maçını da kazanarak 2. Grup'a adını yazdırdı.

-İngiltere'nin Birmingham kentinde 5 gün süren 29. Avrupa Büyükler ve Gençler Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda Türk sporcuları derece elde edemezken, Almanya ise 2 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

23 Nisan:

-Romanya'nın Baia Mare kentindeki Avrupa İşitme Engelliler Kros Şampiyonası'nda Türkiye, Rusya'nın ardından takım halindeki ikincilikde yer aldı.

-Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Avrupa Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, Macaristan ise 2'şer altın ve bronzun yanısıra 3 gümüş madalyayla şampiyon oldu.

-Ankara'daki 1. Uluslararası TBMM Kupası Büyük Erkekler Sutopu Turnuvası'nda 3 maçını da kazanan Türkiye, 9 puanla şampiyonluğa ulaştı.

-Tekerlekli sandalye basketbolda İspanya'nın Badajoz kentindeki 23. Andre Vergauwen Kupası'nda Beşiktaş, finalde Fransız CS Meaux'a 65-56 yenilerek tırnuvada ikinci oldu.

25 Nisan:

-İngiltere'deki Uluslararası Geleneksel Londra Maratonu'nu, erkeklerde Etiyopyalı Tsegaye Kebede, 2.05.19.00, bayanlarda da Rus Liliya Shobulchova, 2.22.00.00'lık dereceleriyle şampiyon oldular.

-Voleybolda 18. Erkekler Teledünya Türkiye Kupası'nı, finalde Galatasaray'a 2 maçta da 3-1 üstünlük sağlayan Ziraat Bankası şampiyon oldu.

26 Nisan:

-Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 6 gün süren 2. Dünya Yıldızlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 2 bronz madalya alıp 9. sırada kalırken, Küba ise 3 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalyayla birinciliği, Azerbaycan da 2 altın ve 1 bronz madalyayla ikinciliği aldı.

27 Nisan:

-Ümit Milli Futbol Takımı, Tuzla kentindeki özel maçta Bosna-Hersek'e 4-1 mağlup oldu.

28 Nisan:

-Hentbolda Bayanlar Türkiye Kupası'nın finalinde Antalya Muratpaşa Belediyesi'ne 33-42 ve 29-18'lik skorlarla mağlup eden Üsküdar Belediyesi oldu.

-İngiltere'nin Birmingham kentinde 4 gün süren 28. Avrupa Büyükler ve Gençler Bayanlar Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda Rusya, 7 altın, 6 gümüş ve 2 bronz madalyayla şampiyon oldu.

30 Nisan:

-Tekerlekli sandalye basketbolda Roma'da Avrupa Şampiyonlar Kupası mücadelesinde Galatasaray, 1 galibiyet ve 3 yenilgiyle 5. sırayı aldı.

-İstanbul'da Avrupa Büyük Erkekler Sutopu Şampiyonası (A) Grubu elemelerinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 6 puanla İspanya'nın ardından 2. olup finallere adını yazdırdı.

MAYIS

1 Mayıs:

-Basketbolda 7. FIBA Erkekler "Eurochallenge" Kupası'nda şampiyonluğu, Almanya'nın Göttingen kentindeki düzenlenen finalde Rus Krasnye Krylia Samara'yı 83-75 yenen Alman BG Göttingen kazanırken, üçüncülüğü ise İtalyan Scavolini Spar Basket Pesaro'ya 86-80 mağlup eden Fransız Chorale Roanne Basket kazandı.

-Voleybolda Indesit Erkekler Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde, Polonya'nın Lodz kentinde düzenlenen finalde Rus Dinamo Moskova'yı 3-0 mağlup eden İtalyan Trentino BeltClic şampiyon oldu. Sloven ACH Volley Bled'i 3-1 mağlup eden evsahibi ekip PGE Skra Belchatow da üçüncü oldu.

5 Mayıs:

-Futbolda 48. Türkiye Kupası'nı, Şanlıurfa GAP Arena Stadı'ndaki final mücadelesinde Fenerbahçe'yi 3-1 mağlup eden Trabzonspor kupayı kaldırdı.

6 Mayıs:

-33. Aroma Bayanlar Voleybol Birinci Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonu Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom'a 3-0 mağlup eden Fenerbahçe Acıbadem, 2. kez üst üste kazandı.

7 Mayıs:

-Yunanistan'ın başkenti Atina'da 3 gün devam eden 45. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler kumite takımda 1 altın, ayrıca 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak, madalya klasmanında 5. olurken, klasmanda ilk sırayı ise 3 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya ile İtalya şampiyon oldu.

-Basketbolda 53. ULEB Avrupa Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonluğunu, Fransa'nın başkenti Paris'teki finalde Yunan BC Pire Olympiakos'u 86-68 mağlup eden İspanyol Regal FC Barcelona kazandı. Sırp BC Partizan Belgrad'a uzatmada 90-88 üstünlük sağlayan Rus USH CSKA Moskova üçüncü oldu.

-Almanya'da 16 gün süren 74. Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Rusya'yı 2-1 mağlup eden Çek Cumhuriyeti 12. kez kazanırken, İsveç de Almanya'yı 3-1 yenerek üçüncülüğü elde etti.

11 Mayıs:

-30. Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Galatasaray'a 3-0 mağlup eden Fenerbahçe, üst üste 5. kez şampiyon oldu.

-15 Yaşaltı (C) Genç Milli Futbol Takımı, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesindeki özel maçlarda Rusya'ya 3-2 yenildi ve 2-1 mağlup etti.

12 Mayıs:

-Futbolda 52. UEFA Avrupa Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonluğuna, Almanya'nın Hamburg kentindeki finalde İngiliz Fulham'ı uzatmada 2-1 mağlup eden İspanyol Atletico Madrid kazandı.

-Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 3 gün süre ile devam eden 8. Uluslararası Haydar Aliyev Yıldızlar Boks Turnuvası'nda Türkiye, 2 birincilik, 3'er de ikincilik ve üçüncülük kazandı.

13 Mayıs:

-17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Zug kentindeki özel maçta İsviçre'ye 2-0 mağlup etti.

-Rusya'nın Saint Petersburg kentinde başlayan ve 4 gün süren 19. Avrupa Büyükler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 46 kiloda Rukiye Yıldırım, erkekler 68 kiloda Servet Tazegül ve 74 kiloda Rıdvan Baygut ile 3 altın, ayrıca 2 gümüş ve 1 bronz madalyaelde ederken, takım halinde genel klasman ve erkeklerde birinciliği, Fransa'nın ilk sırayı aldığı bayanlarda da üçüncülüğü elde etti.

14 Mayıs:

-Ankara'da 3 gün süren 13. Uluslararası Gençler Şampiyonlar Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 5 birincilik, 6 ikincilik ve 11 üçüncülük kazanarak, takım halinde bayanlarda 67 puanla birinci, grekoromende 55 ve serbestte de 58 puanla ikinciliği aldı.

15 Mayıs:

-Futbolda 128. İngiltere Federasyon Kupası'nın (FA Cup) şampiyonluğunu, başkent Londra'nın Wembley Stadı'ndaki finalde Portsmouth'u 1-0 mağlup eden FC Chelsea kazandı.

-Atletizmde Meksika'nın Chihuahua 3 süren Dünya Kupası Yürüyüş Müsabakaları'nda 4 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya ile Çin Halk Cumhuriyeti şampiyon oldu.

16 Mayıs:

-Hentbol Süper Liglerinde 2009-2010 sezonu şampiyonluklarını, erkeklerde final grubu maçlarını 10 puanla Beşiktaş, bayanlarda ise 9 puan ile Maliye Milli Piyango kazandılar.

-Hentbolda bayanlarda Avrupa kupaları şampiyonluklarını, Şampiyonlar Ligi'nde finalde Rumen CS Oltchim Valcea'yı 28-21 ve 32-31 mağlup eden Danimarka'dan Viborg HK, EHF Kupası'nda İspanyol Prosolia SIID Elda Prestigio'ya 30-24 ve 20-22'lik skorlarla mağlup eden Danimarka'dan Randers HK A/S, Çalenç Kupası'nda 2 Alman ekibinden Frisch Auf Göppingen'i 40-28 ve 28-26 yenen Buxtehuder Sportverein, Kupa Galipleri'nde de Danimarka'dan KIF Vejen'i 23-20 ve 18-16 yenen Karadağlı Buducnost T-Mobile elde ettiler.

-52. Turkcell Süper Lig'de 2009-2010 sezonunda 75 puanla Bursaspor şampiyon oldu. 74 puanla Fenerbahçe 2., 64'er puan ve averajla da Galatasaray ve Beşiktaş izlediler. 27 puanlı Diyarbakırspor, 26 puanlı Denizlispor ve federasyon kararıyla ligden ihraç edilen Ankaraspor da Bank Asya 1. Lig'e düştüler. Ligde 21 golle Kayserispor'lu Aziza Makulula gol kralı oldu.

18 Mayıs:

-İspanya'nın Valencia kentindeki 8. Avrupa Yıldızlar Halter Şampiyonası'nda Rusya, 13 altın, 8 gümüş ve 10 bronz madalya ile şampiyon olurken Türkiye de 1 altın (bayanlar 44 kilo koparmada Neslihan Çatalca), 3 gümüş ve 8 bronz madalya elde etti.

-Liechtenstein'da 3 gün süren 28. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 2-1 yenen İngiltere ilk kez kazanırken, 1'er galibiyet ve beraberlik ile 2 de yenilgisi bulunan Türkiye, Fransa ile birlikte üçüncülüğü paylaştı.

21 Mayıs:

-Slovakya'nın Bardejov kentinde 3 gün devam eden 9. Avrupa Yıldız Erkekler Hentbol Şampiyonası 7. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 2 puanla 3. sırada kalıp elendi.

22 Mayıs:

-Futbolda 55. Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonluğunu, İspanya'nın başkenti Madrid'deki finalde Alman FC Bayern Münih'i 2-0 mağlup eden İtalyan ekibi FC Inter Milan şampiyon oldu.

-(A) Milli Futbol Takımı, ABD turnesindeki ve Hollandalı yeni teknik direktörü Guus Hiddink yönetimindeki ilk maçında New Jersey kentinde, Çek Cumhuriyeti'ni Arda ve Nihat'ın golleriyle 2-1 mağlup etti.

23 Mayıs:

-14. Bayanlar Futbol 1. Ligi'ndeki 2009-2010 sezonu şampiyonluğunu, 50 puanla Gazi Üniversitesi şampiyon oldu.

-18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 7. Maçında milli takım, başkent Tallinn'de Estonya'ya 1-0 yenilerek, 3. Mağlubiyetini aldı.

-Rusya'nın başkenti Moskova'da 3 gün süren 50. Dünya Takımlar Masa Tenisi Şampiyonası'nda erkeklerde Çin Halk Cumhuriyeti ve Almanya, bayanlarda da Singapur ve Çin Halk Cumhuriyeti ilk 2 sırada yer alırken, Türkiye ise erkeklerde 32. sırada kalırken, bayanlarda 26. sırada yer alarak, şampiyonada ilk kez 1. kategoriye yükselmeyi başardı.

-Sezonun 2. "Grand Slam" mücadelesi olan ve başkent Paris'te yapılan 109. Fransa (Roland Garros) Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İspanyol Rafael Nadal, son 6 yılda 5. kez, tek bayanlarda da İtalyan Francesca Schiavone ilk kez kazandılar. Türk sporcu Marsel İlhan ise tek erkeklerde 3. ön eleme turunda turnuvaya elendi.

25 Mayıs:

-İtalya'nın Rovereto kentinde 5 gün süren 19. Avrupa Okçuluk Şampiyonası'nda Rusya, 4 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu. 1 bronz madalya kazanabilen Türkiye ise klasmanda 11. sırada yer aldı.

26 Mayıs:

-(A) Milli Futbol Takımı, ABD turnesindeki 2. maçında Connecticut kentinde Kuzey İrlanda'yı, Sercan ve Semih'in golleriyle 2-0 mağlup etti.

-18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 8. Maçında milli takım, Saint Gallen kentinde İsviçre'yi 2-0 mağlup ederek 4. galibiyetini aldı.

-Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da 5 gün süren 7. Dünya Liseler Badminton Şampiyonası'nda Türk temsilcilerinden kızlarda Bursa Çelebi Mehmet Lisesi, Çin Halk Cumhuriyeti ekibinin ardından 2. olurken, erkeklerde de Bursa Demirtaş Endüstri Meslek Lisesi, Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayvan temsilcilerinin arkasında üçüncülüğü aldı.

28 Mayıs:

-Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 2016 yılındaki Şampiyonası finallerine Fransa'nın evsahipliği yapmasına karar verirken, Türkiye'nin de aday olduğu organizasyon için yapılan oylamada Fransa, Türkiye'ye 7-6 üstünlük sağlayarak organizasyonu kazandı.

29 Mayıs:

(A) Milli Futbol Takımı, ABD turnesindeki 3. ve son maçında Philadelphia kentinde evsahibi ABD'ye 2-1 yenilirken, milli takımın tek golü Arda kaydetti.

-Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 7. yarışı olan ve İstanbul Park Pisti'nde Türkiye'nin 6. kez evsahipliği yaptığı Türkiye Grand Prix'sini, McLaren Mercedes ekibinden İngiliz sürücü Lewis Hamilton, 1.28.47.62'lik derecesiyle kazandı.

29 Mayıs:

-Atletizmde Portekiz'in Vila Real de Santo Antonio kentinde Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Yarışmaları'nda Rus ekibi Luch Moscow, erkeklerde 119, bayanlarda da 136 puanla ilk sırada yer alırken, Türk temsilcisi Fenerbahçe ise toplam 2'şer birincilik ve üçüncülük, 1 de ikincilikle erkeklerde 63 puanla 7., bayanlarda da 80 puanla 6. Sırada yer aldı.

30 Mayıs:

-9. Avrupa Bayanlar Hentbol Şampiyonası 5. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 4 puanla 3. olup kupaya veda etti.

-Hentbolda Erkekler Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğu, Almanya'nın Köln kentindeki finalde İspanyol FC Barcelona Borges'i 36-34 mağlup eden Alman THW Kiel kazandı. Erkeklerde ayrıca EHF Kupası'nda Alman TBV Lemgo, Danimarka'dan Kadetten SH Handball'a 24-18 ve 28-30, Çalenç Kupası'nda Portekiz'den Sporting Club de Portugal Lizbon, Polonya'dan MMTS Kwidzyn'e 27-25 ve 27-26, Kupa Galipleri Kupası'nda da Alman VFL Gummersbach, İspanyol Fraikin BM Granollers'e 34-25 ve 33-37'lik skorlarla üstünlük sağlayarak kupaların bu yılki sahipleri oldular.

Türkiye Büyük Erkekler Güreş Birinci Liglerinde 2010 yılı şampiyonluklarını, Konya'daki finallerde grekoromende İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni mağlup eden ASKİ Spor, serbestte de Ankara Adalet Güreş İhtisas'a üstünlük sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi elde ettiler.

HAZİRAN

2 Haziran:

-Beko Basketbol Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Efes Pilsen'e 4-2 mağlup eden Fenerbahçe Ülker kazandı.

5 Haziran:

-Atletizmde Fransa'nın Marsilya kentindeki 14. Avrupa 10 Bin Metre Kupası yarışmalarında Portekiz, 2'şer altın, gümüş ve bronz madalyayla şampiyon olurken.Türk sporcu Meryem Erdoğan, bayanlarda 4. olup 31.55.53'lük derecesiyle yeni Avrupa Ümitler (23 Yaşaltı) Rekoru kırdı.

6 Haziran:

- Moskova'daki 38. Avrupa Büyükler Boks Şampiyonası'nda Türk sporcuları madalya kazanamazlarken, Rusya, 7 altın ve 1 bronz madalya ile şampiyon oldu.

11 Haziran:

-Lüksemburg'daki 10. Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 4 puanla İsrail'in ardından 2. olarak turnuvaya veda etti.

- Güney Afrika'nın evsahipliğini yaptığı futbolda 19. Dünya Kupası'nda şampiyonluğu, finalde Hollanda'yı uzatmada 1-0 mağlup eden İspanya kupaya ilk kez uzanırken, Almanya da Uruguay'a 3-2 mağlup ederek 3. oldu. Kupada gol krallığını Alman Thomas Müller, 5 gol ve 3 asistle elde etti, en iyi futbolcu olarak da Uruguaylı Diego Forlan seçildi.

13 Haziran:

-Türkiye Büyük Erkekler Deplasmanlı Sutopu Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde İYİK'e 3-0 mağlup eden Galatasaray şampiyon oldu

14 Haziran:

- Sofya'daki Dünya 36. Erkekler ve 16. Bayanlar Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, 3 gümüş madalya ve 416, erkeklerde de 4 gümüş madalya ve 424 puanla takım halinde 3. oldu. Takım birinciliklerini ise bayanlarda 18 altın madalya ve 504 puanı bulunan Çin Halk Cumhuriyeti, erkeklerde de 3'er altın ve bronz 5 gümüş madalya ve 529 puanla Rusya elde ederken , erkeklerde ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti 7 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya elde etti.

16 Haziran:

- Alanya'da düzenlenen Dünya Üniversiteler Plaj Voleybolu Şampiyonası'nda erkekler ve bayanlarda ilk 2 sırayı Alman ekipleri alırken, üçüncülükleri ise erkeklerde Polonya, bayanlarda da Çek Cumhuriyeti aldı. Türkiye ise erkeklerde 9., bayanlarda ise 13. sırada kaldı.

18 Haziran:

-64. ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde 2009-2010 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Boston Celtics'e 4-3 mağlup eden Los Angeles Lakers şampiyon olurken Kobe Bryant ise "en değerli oyuncu" (MVP) ödülünü aldı.

19 Haziran:

- Budapeşte'de düzenlenen 2. Avrupa Takımlar Şampiyonası 1. Lig müsabakalarında Türkiye, 3 birincilik ve 2 de üçüncülükle 224 puan topladı ve 9. sırada yer alarak ligde kalmayı başardı. Çek Cumhuriyeti ise 355.5 puanla şampiyon oldu.

-Norveç'in Bergen kentindeki Süper Lig müsabakalarında ise Rusya, 379.5 puanla birinciliğe ulaştı.

21 Haziran:

-Ukrayna'nın Lvov kentindeki 14. Avrupa Gençler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 60 kiloda Osman Tolip ile 1 bronz madalya kazanırken, Rusya ise 7 altın ve 5 bronz madalya ile şampiyon oldu.

-Sezonun 3. "Grand Slam" mücadelesinde Londra'da yapılan 128. Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İspanyol Rafael Nadal 2., tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams kazanırken Türk raket Marsel İlhan ise 3 ön eleme turunu geçip ana tabloya kaldı, ana tabloda da 1. turu geçtikten sonra 2. turda turnuvadan elendi.

22 Haziran:

-Ankara'daki 15. Uluslararası Turgut Atakol Ümit Erkekler Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, 5 maçını da kazanarak 10 puanla yenilgisiz şampiyon oldu.

23 Haziran:

-Futbolda 6. Bayanlar Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'taki 6. maçında Türkiye, Anger kentinde Avusturya'ya 4-0 mağlup oldu.

-Antalya'nın Alanya ilçesindeki 4. Dünya Plaj Hentbolu Şampiyonası'nda ilk 3 sırayı erkeklerde Brezilya, Macaristan ve Türkiye, bayanlarda da Norveç, Danimarka ve Brezilya elde etti. Türkiye, bayanlarda beşincilik elde etti.

25 Haziran:

-Çek Cumhuriyeti'nin Teplice kentindeki Avrupa Ümitler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 57 kiloda Dilara İncedayı ile 1 altın madalya elde edip 10. sırada yer aldı, birinciliği ise 5 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalyası bulunan Rusya elde etti.

-Edirne Sarayiçi'ndeki 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde rakibi Ali Gürbüz'e üstünlük sağlayan Antalya'dan Mehmet Yeşilyeşil, 2. kez üst üste aldı.

-9. Uluslararası İstanbul Ümit Bayanlar Basketbol Turnuvası'nda Rusya, 3 maçını da kazanarak 6 puanla yenilgisiz şampiyon, Türkiye, 5 puanla 2. Oldu.

27 Haziran:

-At yarışlarında İstanbul'daki 84. Gazi Kupası Koşusu'nu, Can Şemenoğlu'nun sahip olduğu"Mystical Storm" adlı atı, 2.29.80'lik derecesi ve jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

-Rusya'nın Tataristan Cumhuriyeti'nde Kazan kentindeki Avrupa Trap-Skeet ve Double Trap Atıcılık Şampiyonası'nda İspanya, 4 altın ve 1 bronz madalyayla şampiyon olurken, Türkiye de büyük erkekler trap takım kategorisinde 1 bronz madalya kazandı.

-Çin Halk Cumhuriyeti'nin Baotou kentindeki 21. Dünya Liseler Voleybol Şampiyonası'nda Türk temsilcilerinden erkeklerde İstanbul Davutpaşa Lisesi, Tayvan temsilcisine 3-2 üstünlük sağlayarak 3. sırayı alırken, İran ekibi de Fransa ekibini 3-1 yenerek ilk sırayı elde etti. Kızlarda ise Almanya temsilcisi, evsahibi ülke temsilcisini 3-1 yenerek birinciliği, Brezilya ekibi de Türk temsilcisi Bursa Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'ni 3-0 yenerek üçüncülük elde etti.

29 Haziran:

-Bulgaristan'ın Samotov kentindeki 21. Avrupa Gençler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 3 gümüş, 1 bronz madalya ve 57 puanla takım halinde 2. olurken, şampiyon luğu ise 3 altın, 1 gümüş, 2 bronz madalya ve 59 puanla Rusya aldı.

TEMMUZ

1 Temmuz:

-Bulgaristan'ın Samotov kentinde düzenlenen 14. Avrupa Genç Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalya ve 47 puanı bulunan Ukrayna takım birinciliğine ulaşırken, 1 gümüş, 2 bronz madalyası olan Türkiye ise 38 puanla, takım ikinciliğini 2'şer altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya kazanan aynı puanlı Almanya ve Rusya ile paylaştı.

-İspanya'nın Vigo kentindeki 11. Dünya Üniversiteler Tekvando Şampiyonası'nda Güney Kore, 9 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalyayla en başarılı ülke olurken, Türkiye ise bayanlar 55 kiloda Hatice Kübra Yangın ile 1 altın, ayrıca 3 gümüş ve 4 de bronz madalya kazandı.

2 Temmuz:

-15 Yaşaltı (C) Genç Milli Futbol Takımı, Samara kentinde Rusya ile yaptığı özel maçlarda 2-1 galip geldi ve 2-0 mağlup oldu.

3 Temmuz:

-Bulgaristan'ın Samotov kentinde düzenlenen 21. Avrupa Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 55 kiloda Kürşat Kiraz ve 84 kiloda Aslan Atem ile 2 altın, ayrıca 3 bronz madalya kazanırken, 47 puanla takım halinde 2. olurken, 1 altın, 2 gümüş madalya ve 48 puanla Gürcistan şampiyon oldu.

-97. Uluslararası Fransa Bisiklet Turu'nda birinciliği, Astana takımından İspanyol Alberto Contador 91.58.48.00'lık toplam derecesiyle kazanırken, ikinciliği Lüksemburglu Andy Schlek ve üçüncülüğü de Rus Denis Menchov aldı. Takım birinciliği ise Radio Shack ekibinin oldu.

4 Temmuz:

-Atletizmde Bulgaristan'ın Sapareva Banya kentindeki 9. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, 4 altın ve 2 gümüş madalyayla şampiyon olurken, büyük erkeklerin birincisi Ahmet Arslan, 4. kez bu başarıya ulaştı.

-Binicilikte Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Kemer Country Club'dan Sencer Can, "LC Waikiki Cleveland" adlı atıyla birinci geldi.

8 Temmuz:

-Atletizmde ilk kez düzenlenen "Elmas Lig"in, İsviçre'nin Lozan kentindeki 7. ayağına katılan tek Türk sporcu Alemitu Bekele Degfa, 3 bin metrede 8.35.19 ile yeni bir Türkiye Rekoru kırarak 2. oldu.

-İstanbul'daki Avrupa Gençler Golf Takım Şampiyonası'nda ilk 3 sırayı Belçika, Norveç ve Danimarka alırlarken, Türkiye ise 17. Sırada kaldı.

-Hırvatistan'daki 13. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda, finalde Fransa, Yunanistan'ı 73-62 yenerek ilk kez şampiyonluğa ulaşırken, evsahibi Hırvatistan'ı 86-79 yenen İspanya da 3. oldu. Türkiye ise 4 galibiyet ve 5 yenilgiyle 13. sırada kaldı.

9 Temmuz:

-Teniste Davis Kupası Avrupa-Afrika 2. Grup'ta İngiltere'nin Eastbourne kentindeki mücadelede Türkiye, İrlanda Cumhuriyeti'ne 4-1, evsahibi İngiltere'ye de 5-0 yenilerek 3. Grup'a düştü.

10 Temmuz:

-İngiltere'nin Nottingham kentindeki 31. Dünya Bayanlar Çim Hokeyi Şampiyonası'nda (Trophy), finalde Hollanda'yı 4-2 yenen Arjantin, 3. kez üst üste şampiyon, Almanya'yı 2-1 yenen İngiltere de 3. oldu.

11 Temmuz:

-İstanbul'daki Dünya Gençler Yelken Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, İspanya, 2 altın madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

13 Temmuz:

-18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, başkent Tallinn'deki özel maçlarda Estonya'yı 2-1 yendi ve 1-1 berabere kaldı.

-Almanya'nın Winnenden kentindeki 12. Avrupa ve Akdeniz Gençler ve Yıldızlar Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye, 3 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla

3. sırada yer aldı. Şampiyonada ilk sırayı ise 4 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla Ukrayna elde etti.

14 Temmuz:

-Finlandiya'nın başkenti Helsinki'deki 37. Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye, Ediz Yıldırımer ile erkekler 800 metrede altın, 1500 metrede de bronz madalya kazanarak, klasmanda 14. sırada yer aldı. Şampiyonada birincilik ise 7 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalyayla Ukrayna'ya gitti.

15 Temmuz:

-Ankara'daki Avrupa Bisiklet Yol Şampiyonası'nda Türkiye, takım kategorisinde 1 adet dördüncülükle yetinirken, Rusya ise 4 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

-İstanbul'daki Uluslararası Mithat Hantal Gençler Sutopu Turnuvası'nda Sırbistan, 5 maçını da kazanarak ilk sıraya yerleşirken, Türkiye, 4 galibiyet ve 1 yenilgiyle 2. ve Romanya da 3 galibiyet, 2 yenilgiyle 3. sırada yer aldı.

-Letonya'nın Liepaja kentindeki 9. Avrupa Ümit Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda finalde Rusya, İspanya'yı 75-74 yenerek 5. Şampiyonluğuna ulaşırken, evsahibi Letonya da Fransa önünde 53-49 galip gelerek 3. sırayı aldı. 5 galibiyet, 4 yenilgisi bulunan Türkiye ise yedincilikle yetindi.

16 Temmuz:

-Atletizmde ilk kez düzenlenen "Elmas Lig"in, Fransa'nın başkenti Paris'teki 9. ayağında Türk bayan sporculardan Elvan Abeylegesse, 5 bin metrede 14.31.52 ile 3., uzun atlamada ise Karin Melis Mey, 6.26 metreyle 12. oldu.

-Voleybolda 7. Erkekler Avrupa Ligi'nin İspanya'nın Guadalajara kentindeki finalinde, evsahibi İspanya'yı 3-1 yenen Portekiz ilk kez şampiyon olurken, Türkiye de Romanya'ya 3-2 üstünlük sağlayarak 3. sırayı aldı.

Türkiye, ligde grup mücadelesinde 6 galibiyet, 6 yenilgi ve 18 puanla 2. sırayı alıp çıktığı yarı finalde İspanya'ya 3-0 yenildi.

-Güreşte Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki "Golden Grand Prix" finallerinde Türkiye, serbestte 120 kiloda Fatih Çakıroğlu ile 1 altın, grekoromende de 120 kiloda Rıza Kayaalp ile 1 altın, 96 kiloda da Ahmet Taçyıldız ile 1 bronz madalya kazandı.

-Fransa'nın Toulouse ve Rodez kentlerindeki 1. Dünya Yıldız Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde evsahibi Fransa'yı 92-62 yenen ABD, üçüncülüğü ise Belçika'yı 85-73 yenen Çin Halk Cumhuriyeti kazandı. 3 galibiyet, 4 de yenilgisi bulunan Türkiye ise 10. sırada yer aldı.

-İstanbul'daki Avrupa Gençler ve Yıldızlar Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, Romanya ise 3 altın ve 1 gümüş madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

17 Temmuz:

-İstanbul'daki 24. Uluslararası Boğaziçi Judo Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 2 birincilik, 1 ikincilik ve 4 üçüncülük, bayanlarda da 5 birincilik, 4 ikincilik ve 10 da üçüncülük elde etti.

-Tekvandoda Çin Halk Cumhuriyeti'nin Urumçi kentindeki Takımlar Dünya Kupası mücadelesinde erkeklerde İran, İspanya ve Türkiye, bayanlarda da Güney Kore, Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye, ilk 3 sırayı aldılar.

-Almanya'nın Leipzig kentindeki 23. Avrupa Büyükler Eskrim Şampiyonası'nda Türk sporcuları madalya kazanamazlarken, İtalya, 5 altın , 2 gümüş ve 3 bronz madalya ile şampiyon oldu.

-Kanada'nın Roberval kentindeki 6. Dünya Açık Deniz Yüzme Şampiyonası'nda İtalya, 2 altın ve 3 gümüş madalyayla birinci oldu.

19 Temmuz:

-Kanada'nın Moncton kentinde düzenlenen 13. Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporcuları madalya alamazken, Kenya, 7 altın, 4'er gümüş ve bronz madalyayla şampiyon oldu.

20 Temmuz:

- Budapeşte'de düzenlenen 26. Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 2 bronz madalya ve 25 puanla takım halinde 7. sırada yer alırken, Rusya, 4 altın, 2 gümüş madalya ve 64 puanla birinciliği, Azerbaycan da 2 altın, 1'er gümüş,bronz madalya ve 37 puanla ikinciliği kazandı.

21 Temmuz:

-Voleybolda Arjantin'in Cordoba kentindeki 21. Dünya Erkekler Süper Ligi mücadelesinde Brezilya, finalde Rusya'yı 3-1 mağlup ederek 9. kez şampiyon, Sırbistan da Küba'yı 3-2 mağlup ederek 3. oldu.

-Karadağ'ın Bar kentindeki 10. Balkan Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde milli takımı 3-0 mağlup eden Sırbistan kazanırken, Romanya da Bosna-Hersek önünde 3-1 galip gelerek üçüncülükde yer aldı.

-Litvanya'nın başkenti Vilnius'daki 27. Avrupa Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Litvanya, finalde Rusya'yı 90-61 mağlup ederek şampiyon olurken, Letonya da Sırbistan önünde 75-49 yenerek 3. oldu. Türkiye ise 5 galibiyet ve 4 yenilgiyle şampiyonayı 9. Sırada yer aldı.

22 Temmuz:

-Futbolda UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda Beşiktaş, Faroe Adaları'ndan GI/LIF Vikingur'u 3-0 ve 4-0'lık skorlarla eledi, 3. ön eleme tura yükseldi.

- Budapeşte'de düzenlenen 13. Dünya Genç Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, madalya kazanmazken son sırada yer aldı, Rusya ise 1 altın, 3 gümüş, 2 bronz madalya ve 59 puanla birinci oldu.

23 Temmuz:

-Konya'daki 9. Uluslararası Zafer Kupası Bayanlar Basketbol Turnuvası'nda İtalya, 3 maçını da kazanarak 6 puanla şampiyonluğa ulaşırken, 5 puanlı Letonya ikinciliği, 4 puanlı Türkiye de üçüncülüğü elde etti.

24 Temmuz:

-Voleybolda 2. Bayanlar Avrupa Ligi'nin Ankara'daki finalinde Sırbistan, Bulgaristan'ı 3-1 mağlup ederek şampiyon oldu, Türkiye ise İsrail önünde aldığı 3-0 yenerek üçüncü oldu. Milli takım, ligde grupta 9 galibiyet, 3 yenilgi ve 21 puanla ilk sırayı alıp çıktığı yarı finalde, Bulgaristan'a 3-2 mağlup oldu.

- Budapeşte'de düzenlenen 25. Dünya Gençler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Rusya, 5 altın, 2 bronz madalya ve 70 puanla takım halinde ilk sırada yer alırken, Türkiye ise 3 gümüş, 1 bronz madalya ve 42 puanla 4. Sırada kaldı.

25 Temmuz:

-Kayseri'deki 6. Dünya Liseler Satranç Şampiyonası'nda Türkiye, 2 birincilik, 6 ikincilik ve 3 de üçüncülükle şampiyon oldu.

-Barcelona'da düzenlenen 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Türk bayan sporculardan Elvan Abeylegesse, bayanlar 10 bin metrede altın, 5 bin metrede gümüş, Alemitu Bekele Degfa, 5 bin metrede altın, Nevin Yanıt da 100 metre engellide altın madalya kazandılar. Madalya klasmanında Rusya'nın 10 altın, 6 gümüş ve 9 bronz madalyayla ilk sıraya yerleştiği şampiyonayı böylece 3 altın ve 1 gümüş madalyayla 5. sırada yer aldı.

-Uluslararası WTA "İstanbul Cup" Bayanlar Tenis Turnuvası'nda Türk sporcuları başarı sağlayamazken, finalde 2 Rus raketten Anastasia Pavlyuchenkova, Elena Vesnina'yı 2-1 mağlup ederek şampiyon oldu.

27 Temmuz:

-16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Rusya ile başkent Moskova'da yaptığı 2 özel maçı da 3-2'lik skorlarla rakibini yenmeyi başardı.

-Sutopunda Romanya'nın Oradea kentindeki 14. Erkekler Dünya Kupası mücadelesinde, finalde Hırvatistan'ı 13-7 mağlup eden Sırbistan şampiyon, ABD'yi 12-8 mağlup eden İspanya da 3. oldu.

-Bulgaristan'ın Kazanlık kentindeki 10. Balkan Yıldız Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda, finalde Bulgaristan'ı 3-1 mağlup eden Yunanistan, şampiyonluğa ulaşırken, Türkiye de Romanya'ya 3-1 yenerek üçüncü oldu.

28 Temmuz:

-Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Pietermaritzburg kentindeki 28. Dünya Bisiklet BMX Şampiyonası'nda Letonya, 2 altın ve 1 gümüş madalyayla şampiyon oldu.

-Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Fenerbahçe, İsviçre'den FC Young Boys'a 2-2 ve 0-1'lik skorlarla elenerek, UEFA Avrupa Ligi play-off turuna düştü.

- Münih'de düzenlenen 50. Dünya Atıcılık Şampiyonası'nda Türk sporcuları derece yapamazken, Çin Halk Cumhuriyeti, 21 altın, 20 gümüş ve 11 bronz madalyayla birinci oldu.

29 Temmuz:

-Futbolda Bayanlar Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'ta yer alan A Milli Takım, gruptaki 7. maçında deplasmanda İngiltere'ye 3-0 kaybederek, 5. Mağlubiyetini aldı.

-Futbolda UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda Galatasaray, Sırp rakibi OFK Belgrad önünde 2-2 ve 5-1, Beşiktaş da Çek ekibi FC Victoria Plzen karşısında 1-1 ve 3-0'lık skorlarla tur atlayarak, play-off turuna adını yazdırdı.

-Slovakya'nın Poprad kentindeki 27. Avrupa Genç Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 4'er galibiyet ve yenilgiyle 10. sırada yer alırken, şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 66-61 mağlup eden İtalya 2. kez kazandı. Fransa da Slovenya'yı 66-43'le yenerek üçüncü oldu.

31 Temmuz:

- Mönchengladbach kentinde düzenlenen 32. Dünya Erkekler Çim Hokeyi Şampiyonası'nda finalde İngiltere'yi 4-0 mağlup eden Avustralya şampiyon, Almanya'yı 4-1mağlup eden Hollanda da 3. oldu.

AĞUSTOS

3 Ağustos:

-Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki 13. Avrupa Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Rusya, 7 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya ve 91 puanla şampiyon olurken, 58 kiloda Sabahattin Kılıçsallayan ile 1 altın, ayrıca 1 gümüş ve 3 de bronz madalya kazanan Türkiye, 66 puanla 3. sırada kaldı.

-Macaristan'ın Pecs kentindeki 5. Avrupa Birliği Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın (46 kilo Serpil Yassıkaya, 54 kilo Ayşe Taş, 64 kilo Gülsüm Tatar) ve bronzun yanısıra, 1 de gümüş madalya kazandı ve 24 puanla takımlar arasında en yüksek dereceği elde etti.

4 Ağustos:

-Makedonya'nın Nov Dojran kentindeki 9. Balkan Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda, finalde Sırbistan, Yunanistan'ı 3-1 mağlup ederek şampiyon, Türkiye de Bulgaristan'a 3-1 yenerek 3. oldu.

- Budapeşte'deki 30. Avrupa Yüzme, Atlama ve Senkronize Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcuları madalya elde edemezken, birinciliği Rusya, 13 altın, 7 gümüş ve 8 bronz, ikinciliği Almanya, 8 altın, 9 gümüş ve 3 bronz, üçüncülüğü de Fransa, 8'er altın ve gümüşün yanısıra 7 bronz madalyayla kazandı.

5 Ağustos:

- Saraybosna'daki 11. Avrupa Yıldız Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 38 kiloda Evin Demirhan ile 1 altın, ayrıca 1 gümüş, 2 de bronz madalya kazanarak, 49 puanla takım halinde 4. oldu. Takım birinciliği ise 3 altın, 1 gümüş, 5 bronz madalya ve 83 puanı alan Ukranya oldu.

-Karadağ'ın Bar kentindeki 24. Avrupa Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Hırvatistan, finalde Litvanya'yı 80-52 mağlup ederek şampiyon, Türkiye ise İspanya'yı 75-64 mağlup ederek 3. oldu.

6 Ağustos:

-Atletizmde ilk kez düzenlenen "Elmas Lig"in, İsveç'in başkenti Stockholm'deki 11. ayağında Türk sporcu Alemitu Bekele Degfa, bayanlar 5 bin metrede 14.42.62'lik dereceyle ikinci sırada yer aldı.

-Adidas İstanbul Cup Uluslararası Erkekler Basketbol Turnuvası'nda, 3 maçını da kazanan Sırbistan, 6 puanla şampiyonluğa ulaşırken, (A) Milli Takım da 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 5 puanla ikincilikde kaldı.

7 Ağustos:

-Edirne'deki Balkan Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, takım halinde kızlarda 122 puanlı 2., erkeklerde de 122 puanla ilk sırada yer aldı

-Futbolda İstanbul'daki 5. TFF Süper Kupa mücadelesinde Ziraat Türkiye Kupası sahibi Trabzonspor, Turkcell Süper Lig Şampiyonu Bursaspor'u 3-0 mağlup ederek,kupayı müzesine götürdü.

- Saraybosna'daki 13. Avrupa Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 3 bronz madalya ve 32 puanla 6. sırada yer alırken, Rusya ise 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ve 73 puanla takım birincilik elde etti.

8 Ağustos:

-Binicilikte İstanbul'daki 45. Atatürk Kupası'nı, İstanbul Atlıspor Kulübü'nden Hüsnü Dinç, "Saran" adlı tayıyla birinci oldu.

- Stuttgart kentindeki Avrupa Genç Erkekler Sutopu Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er galibiyet ve yenilgiyle 10. sırada yer aldı. Şampiyonluğu, finalde Yunanistan'ı 13-12 mağlup eden İtalya'nın aldığı şampiyonada, Hırvatistan da Sırbistan önündeki 8-6'lık galibiyetiyle üçüncü sırada kaldı.

9 Ağustos:

-62. American Express İstanbul Challenger Uluslararası Erkekler Tenis Turnuvası'nda (TED Open) şampiyonluğu, finalde Kazak Mikhail Kukushkin'i 2-1 mağlup eden Fransız Adrian Mannarino kazandı.

11 Ağustos:

-A Milli Futbol Takımı, Romanya ile İstanbul'da yaptığı özel maçta Emre Belözoğlu ve Arda'nın golleriyle 2-0 kazandı.

-Bosna-Hersek'in Banja Luka kentindeki 9. Balkan Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Sırbistan, finalde Türkiye'yi 3-0 mağlup ederek şampiyon, Yunanistan da Romanya'yı 3-1 yenerek 3. Sırada yer aldı.

- Berlin'deki Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası'nda ilk 3 sırayı, erkeklerde Hollanda, Avusturya ve Letonya, bayanlarda da Almanya, Almanya ve Hollanda ekipleri yer aldı.

12 Ağustos:

-İstanbul'daki Uluslararası Caner Erdoğru Yıldız Erkekler Sutopu Turnuvası'nda Yunanistan, yenilgisiz şampiyonluğa ulaşırken, Türkiye ise beşincilikde kaldı.

-Yunanistan'ın Kozani ve Ptolemaida kentlerindeki 22. Avrupa Yıldız Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 6 galibiyet ve 3 yenilgiyle 6. sırada, şampiyon ise finalde Hırvatistan'ı 71-53 mağlup eden Rusya, 12. kez kazandı. Üçüncülüğü ise Sırbistan'ı 50-44 yenen Fransa aldı.

13 Ağustos:

-Almanya'nın Bamberg kentindeki 22. Uluslararası Beko Supercup Erkekler Basketbol Turnuvası'nda 3 maçını da kaybeden (A) Milli Takım, 4. ve son sırada yer alırken, şampiyonluğu ise 3 maçını da kazanıp 6 puan toplayan Litvanya elde etti.

14 Ağustos:

-Sırbistan'ın Kikinda kentindeki Balkan Ümitler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler ve bayanlarda toplam 5 altın madalya kazandı.

-Singapur'daki 1. Dünya Gençlik Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye, serbest güreş 76 kiloda Resul Kalaycı ile 1 altın, ayrıca 3 gümüş ve 6 bronz madalyayla klasmanda 35. sırada yer aldı. Birincilik ise 30 altın, 16 gümüş ve 5 bronz madalyayla kazanan Çin Halk Cumhuriyeti'ni klasmanda, Rusya, 18 altın, 14 gümüş ve 11 bronz ve Güney Kore de 11 altın, 4'er de gümüş ve bronz madalya aldı.

17 Ağustos:

Edirne'deki Avrupa Bayanlar Softbol Şampiyonası'nda Türkiye, son sırada yer alırken, finalde İsveç'i 10-0 yenen Avusturya ise şampiyon oldu.

19 Ağustos:

-Atletizmde bu yıl ilk kez düzenlenen Elmas Lig'in, İsviçre'nin Zürih kentindeki 13. ayağında Türk bayan sporculardan Avrupa Şampiyonu Nevin Yanıt, 100 metre engellide 6., 1500 metrede de Aslı Çakır 11. oldu.

-Polonya'nın Poznan kentindeki Dünya Durgun Su Kano-Kayak Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarı sağlayamazken, Macaristan, 6 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalyay ile birinciliği, Almanya, 5 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalyayla ikinciliği, Kanada da 4 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla üçüncü oldu.

21 Ağustos:

-Ankara'daki "Efes Pilsen World Cup-9" uluslararası erkekler basketbol turnuvasında Arjantin, 3 maçını da kazanarak, 6 puanla şampiyonluğa ulaşırken, Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 5 puanla ikinciliği, Lübnan da 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 4 puanla üçüncü sırada yer aldı.

23 Ağustos:

-Fransa'nın başkenti Paris'teki 18. Dünya Badminton Şampiyonası'nda Çin Halk Cumhuriyeti, 5 altın, 3'er de gümüş ve bronz madalya ile şampiyon oldu.

25 Ağustos:

-Futbolda 6. Bayanlar Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'taki 8. ve son maçında (A) Milli Takım, Samsun'da Avusturya ile 2-2 berabere kalarak, gruptaki mücadelesini 7 puanla 4. sırada kapadı ve turnuvaya veda etti. İngiltere ise 22 puanla birinci sırada yer aldı.

-Voleybolda Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ningbo kentindeki 18. Dünya Bayanlar Grand Prix finalleri sonunda ABD, 5 maçını da kazanarak, 13 puanla 3. kez şampiyon oldu, Brezilya, 11 puanla ikinciliği ve İtalya da 7 puan ve averajla üçüncülü sırada yer aldı.

26 Ağustos:

- UEFA Avrupa Ligi play-off turunda, Türk temsilcilerinden Beşiktaş, Finli rakibi HJK Helsinki'yi 2-0 ve 4-0'lık skorlarla elerken, Fenerbahçe, Yunan PAOK Selanik'e 0-1 ve 1-1, Galatasaray, Ukrayna'dan Karpathy Lvov'a 2-2 ve 1-1, Trabzonspor da İngiliz FC Liverpool'a 0-1 ve 1-2'lik skorlarla kupadan elendiler.

27 Ağustos:

-Monaco'daki 36. Avrupa Süper Kupası mücadelesini, Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu İtalyan FC Internazionale Milan'ı 2-0 yenen UEFA Avrupa Ligi Şampiyonu İspanyol Atletico Madrid kazandı.

-Atletizmde Elmas Lig'in, Brüksel'deki 14. ve son ayağında, bayanlar 5 bin metrede Türk sporcularından Avrupa Şampiyonu Alemitu Bekele Degfa, 14.36.79 ile 4., Elvan Abeylegesse ise 14.39.61 ile 6. Sırada yer aldı.

28 Ağustos:

-Atletizmde 2010 sezonu Süper Lig mücadelesini, Ankara'daki 3. ve final kademesi müsabakaları sonunda ENKA Spor, bayanlarda 425, erkeklerde de 436 puanla şampiyon oldu.

-Belarus'un Mogulev ve Bobruisk kentlerindeki 20. Avrupa Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, gruptaki 5 maçını da kaybederk şampiyonayı 12. ve son sırada tamamladı. Şampiyonada, finalde Rusya, Bulgaristan'a 3-1 yenerek şampiyon, Sırbistan da Hollanda'yı 3-2 yenerek üçüncülüğe ulaştı.

- Türkiye'nin evsahipliği yaptığı 16. Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda A Milli Takım finalde ABD'ye 81-64 yenilerek gümüş madalya elde etti. Sırbistan'ı 99-88 yenen Litvanya'nın oldu. Şampiyonanın "en değerli oyuncusu" olarak ABD'den Kevin Durant seçildi.

29 Ağustos:

-33. Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu'nda yer alan Türkiye, 8 maçta 7 galibiyet, 1 yenilgi ve 15 puanla ilk sırada yer alarak finallere adını yazdırdı.

- Zagreb'deki Avrupa 29. Erkekler ve 13. Bayanlar Sutopu Şampiyonası'nda erkeklerde finalde İtalya'yı 7-3 mağlup eden Hırvatistan birinciliği, Macaristan'ı 10-8 mağlup eden Sırbistan da üçüncülüğü alırken, bayanlarda ise finalde Yunanistan'a 11-6 üstünlük sağlayan Rusya şampiyonluğa, İtalya'yı 14-12 yenen Hollanda da üçüncülüğe ulaştı. Şampiyonayı 1 galibiyet ve 6 yenilgiyle kapayan Türkiye ise 10. Sırada yer aldı.

-Çim hokeyinde Arjantin'in Rosario kentindeki 12. Bayanlar Dünya Kupası mücadelesinde, finalde Arjantin, Hollanda'yı 3-1 mağlup ederek şampiyon oldu.

30 Ağustos:

-Sezonun 4. ve son "Grand Slam" mücadelesi olan ve New York kentinde yapılan 130. ABD Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde Rafael Nadal ilk, tek bayanlarda da Belçikalı Kim Clijsters kazandı.

31 Ağustos:

-Çin Halk Cumhuriyeti'nin Chengdu kentindeki Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası'nda altın madalyaları Rusya, Fransa ve Polonya ülkelerinin oldu.

EYLÜL

3 Eylül:

-14. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri A Grubu'nda ki ilk maçına çıkan A Milli Takım, başkent Astana'da Kazakistan'ı Arda, Hamit ve Nihat'ın golleriyle 3-0 mağlup etti.

-18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 9. Maçında milli takım, Adapazarı'nda Gürcistan'a 1-0 mağlup etti.

-Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki 19. Akdeniz Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 7 altın, 2 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak, ilk sırada yer aldı.

-Sırbistan'ın Niş ve Zrenjanin kentlerindeki 20. Avrupa Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 5 galibiyet ve 2 yenilgiyle 5. Sırada yer alırken, şampiyonluğu finalde Sırbistan'ı 3-1 mağlup eden İtalya, üçüncülüğü ise Almanya'ya aynı skorla üstünlük sağlayan Çek Cumhuriyeti aldı.

4 Eylül:

-Atletizmde Hırvatistan'ın Split kentindeki 1. IAAF Kıtalararası Kupa mücadelesinde Türkiye'yi Avrupa takımında 4 atlet temsil etti ve başarı sağlayamadı. Yarışmalarda Avrupa, 429 puanla birinciliği, Amerika 419 puanla ikinciliği ve Afrika da 292 puanla üçüncülük elde etti.

5 Eylül:

-Atletizmde Slovenya'nın Kamnik kentindeki 26. Dünya Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, genç bayanlarda Yasemin Can'ın yanısıra genç bayan ve genç erkek takımlarıyla 3 altın, ayrıca 2 de gümüş madalya kazandı.

7 Eylül:

-14. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (A) Grubu'nda bulunan (A) Milli Takım, gruptaki 2. maçında İstanbul'da Belçika'yı Hamit, Semih ve Arda'nın golleriyle 3-2 mağlup etti.

-18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 10. ve son maçında milli takım, İzmit'te İrlanda Cumhuriyeti'ni 1-0 mağlup ett..Milli takım böylece gruptaki mücadelesini 5 galibiyet, 1 beraberlik, 4 yenilgi ve 16 puanla 3. sırada tamamlayarak turnuvaya veda etti. İsviçre ise 20 puanla grup birincisi olarak doğrudan finallere adını yazdırdı.

- Moskova'daki 53. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 74 kiloda Selçuk Çebi ile 1 altın, 66 kiloda Vasıf Arzimanov ve 120 kiloda Rıza Kayaalp ile de 2 bronz madalya kazanıp 32 puanla takım halinde 2. olurken, birinciliği ise 1 altın, 4 bronz madalya ve 46 puanla Rusya kazandı.

8 Eylül:

-Dünya Triatlon Şampiyonası'nın Budapeşte'deki final ayağı sonunda 3 altın ve 1 gümüş madalya elde eden Avustralya şampiyon oldu.

- Tokyo'daki 27. Dünya Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, evsahibi Japonya, 10 altın, 4 gümüş ve 9 bronz madalyayla şampiyonluğa ulaştı.

9 Eylül:

- Moskova'daki 21. Dünya Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye 4 puanla 20. sırada yer alırken, birinciliği ise 61 puanla Japonya kazandı.

-Slovenya'nın Tacen kentindeki Dünya Slalom Kano-Kayak Şampiyonası'nda Slovakya, 3 altın ve 2 gümüş madalyayla şampiyon oldu.

-Ukrayna'nın Harkov kentindeki 2. Avrupa Ümitler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 4 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyayla takım halinde genel klasman ve bayanlarda birinciliği, erkeklerde ise üçüncülük kazandı.

-Barbados'un başkenti Bridgetown'daki 6. Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 64 kiloda Gülsüm Tatar ile 1 altın madalya kazandı. Rusya ise 2 altın ve 1 gümüş madalyayla birincilik elde etti.

10 Eylül:

-Portekiz'in Montemoro Velho kentindeki 4. Avrupa Kürek Şampiyonası'nda en başarılı ülke, 6 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya ile Almanya oldu.

11 Eylül:

- Moskova'daki 42. Dünya Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası'nda 66 puanla Rusya oldu.4 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı.

- Prag'daki 17. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası 1. Tur 9. Grup elemelerinde Türkiye, 1'er galibiyet, beraberlik ve yenilgiyle 4 puan topladı ve evsahibi Çek Cumhuriyeti ile birlikte 2. tur gruplarına adını yazdırdı.

-Çek Cumhuriyeti'nin Ostrava kentindeki 29. Avrupa Büyükler Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, tek bayanlarda Melek Hu ile bronz madalya kazandı.Türkiye'nin, bayanlarda 8., erkeklerde ise 21. sırayı aldığı şampiyonanın en başarılı ülkesi olan Almanya ise 3 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya elde etti.

12 Eylül:

-27. Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, 2. Tur grubunda 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla 2. olup çıktığı 3. turda, Yunanistan'a 3-1 ve 3-2'lik skorlarla mağlup ederek finallere adını yazdırdı.

15 Eylül:

-Hentbolda Erkekler Süper Kupa'yı, Eskişehir'deki maçta İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni 27-23 mağlup eden Beşiktaş kazandı.

-Antalya'nın Alanya ilçesindeki 10. Dünya Gençler Plaj Voleybolu Şampiyonası'nda ilk 3 sıraları, bayanlarda ABD, İtalya ve Brezilya, erkeklerde de Kanada, Brezilya ve Avusturya ekipleri elde ettiler.

17 Eylül:

-Bulgaristan'ın Samokov kentindeki Avrupa Gençler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde artı 100 kiloda Ensar Tama ile 1 gümüş, bayanlarda da 2 bronz madalya elde ederek 12. olurken, Rusya ise 3'er altın, gümüş ve bronz madalyayla ilk sırada yer aldı.

-Voleybolda İtalya'nın Cagliari kentindeki 19. Dünya Bayanlar Grand Prix Avrupa Elemeleri'nde Türkiye, 2 galibiyet, 3 yenilgi ve 7 puanla 4. Olarak elendi, Almanya da 9 puan ve averajla ilk sırayı elde etti.

-Antalya'daki Dünya 78. Erkekler ve 21. Bayanlar Büyükler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 48 kiloda Nurcan Taylan ile 3, erkeklerde de 69 kiloda koparmada Mete Binay ile 1 olmak üzere toplam 4 altın elde ederken, bayanlarda 6 gümüş ve 2 bronz, erkeklerde de 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Milli takım böylece bayanlarda 398 puanla üçüncülüğü, erkeklerde de 288 puanla sekizinciliği aldı.Şampiyonada Çin Halk Cumhuriyeti, bayanlarda 7 altın, 6 gümüş, 4 bronz madalya ve 522, erkeklerde de 7 altın, 6 gümüş, 2 bronz madalya ve 534 puanla takım birinci oldu.

18 Eylül:

-Atletizmde Polonya'nın Bydgoszcz kentindeki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Gençler (A) Grubu Yarışmaları'nda Türk temsilcisi Fenerbahçe, toplam 6 birincilik kazanarak, bayanlarda 81 puanla birinci, erkeklerde 95 puanlı İspanyol ekibi Playas De Castillon'un gerisinde 93 puanla 2. oldu.

-Okçulukta İskoçya'nın başkenti Edinburg'daki 5. Dünya Kupası final ayağı sonunda ABD, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 de gümüş madalya alarak şampiyon oldu.

20 Eylül:

- Moskova'daki 30. Dünya Ritmik Jimnastik Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarı sağlayamazken, Rusya, 7 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalyayla şampiyon oldu.

21 Eylül:

-İskoçya'nın Glasgow kentindeki 6. Avrupa Karışık Curling Şampiyonası'nda Türkiye, başarı sağlayamazken, bayanlarda ise gruptaki 4 maçını kazandıktan sonra finalde İrlanda Cumhuriyeti'ne 11-3 yenilerek ikinci kaldı.

22 Eylül:

-Atıcılıkta İzmir'deki Trap-Skeet ve Double Trap Dünya Kupası final ayağı müsabakalarında Oğuzhan Tüzün, erkekler trapta birinci oldu.

-İzlanda'nın başkenti Reykjavik'teki 29. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası Elemeleri 7. Grup mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi, 6 puan ve averajla 2. sırada yer alarak yarı final eleme grubuna Elit Tura adını yazdırdı.

23 Eylül:

-Ankara'daki Avrupa Milli Takımlar 3 Bant Bilardo Şampiyonası'nda Türkiye, beşinci olurken, finalde Danimarka'ya üstünlük sağlayan Belçika birinciliği, Hollanda ve İtalya da üçüncülüğü elde ettiler.

-Çek Cumhuriyeti'ndeki 16. Dünya Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde evsahibi Çek Cumhuriyeti'ni 89-69 mağlup eden ABD kazanırken, Belarus'a 77-68 üstünlük sağlayan İspanya da 3. oldu.

24 Eylül:

-İtalya'daki 17. Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Küba'yı 3-0 mağlup eden Brezilya şampiyon oldu.Sırbistan da İtalya'ya 3-1 üstünlük sağlayarak üçüncü oldu.

25 Eylül:

-İstanbul'daki 24. Uluslararası Boğaziçi Artistik Cimnastik Turnuvası'nda Türkiye, toplam 9 birincilik, 8 ikincilik ve 7 de üçüncülük kazanarak en başarılı ülke oldu.

- Atina'daki 14. Balkan Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, 6'şar altın ve bronzun yanısıra 7 de gümüş madalya alarak, takım halinde birinci oldu..

26 Eylül:

-Almanya'daki 37. Uluslararası Geleneksel Berlin Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Patrick Makau, 2.05.08.00, bayanlarda da Etiyopyalı Aberu Kebede, 2.23.58.00'lık dereceleriyle kazandılar.

28 Eylül:

-19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Bolu'daki özel maçlarda Polonya'yı 2-0 mağlup etti ve 2-1 kaybetti.

29 Eylül:

-Hentbolda bayanlarda Süper Kupa'yı, KKTC'nin Gazimagosa kentindeki maçta Türkiye Kupası sahibi Üsküdar Belediyesi'ni 37-31 yenen Maliye Milli Piyango kaldırdı.

-Avustralya'nın Melbourne kentindeki 13. Dünya Bisiklet Yol Şampiyonası'nda, tek Türk sporcu Recep Ünalan başarı sağlayamazken , 1 altın, gümüş ve bronz madalyası bulunan evsahibi Avustralya şampiyon oldu.

EKİM

1 Ekim:

- İzmir'de düzenlenen Avrupa Kulüpler Kupası müsabakalarında Türkiye'den bayanlarda Antalya Okçuluk İhtisas Kulübü 3., erkeklerde de İzmir Büyükşehir Belediyesi 4. oldu. Birincilikleri ise Fransız ekiplerinden bayanlarda Saint Avertin, erkeklerde de Arc Club de kazandı.

-Hentbolda Erkekler Avrupa Çalenç Kupası 2. Tur Elemeleri (C) Grubu mücadelesinde Maliye Milli Piyango, 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 4 puanla 2. olup kupadan elendi.

3 Ekim:

-Motosiklette Dünya Süpersport Şampiyonası'ndaHollanda ekibi HANNspree Ten Kate Honda adına yarışan Türk sporcu Kenan Sofuoğlu, sürücüler klasmanında toplam 263 puanla şampiyon oldu.

-Belçika'nın Aalst kentindeki 4. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası 1. Tur Elemeleri 6. Grup mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla 3. sırada kalarak kupaya veda etti.

-Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki 19. İngiliz Uluslar Topluluğu (Commonwealth) Oyunları'nda birinciliği 74 altın, 55 gümüş ve 48 bronz madalyayla Avustralya, ikinciliği 38 altın, 27 gümüş ve 36 bronz madalyayla Hindistan ve üçüncülüğü ise 37 altın, 59 gümüş ve 46 bronz madalyayla İngiltere kazandı.

5 Ekim:

-Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur'daki 4. Dünya Üniversiteler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 56 kiloda Furkan Ulaş Memiş ve 69 kiloda Önder Şipal ile 2 altın, ayrıca 1 gümüş ve 3 bronz madalyayla 3. olurken, birinciliği ise 3'er altın ve gümüşün yanısıra 2 de bronz madalya kazanan evsahibi Moğolistan kazandı.

8 Ekim:

-14. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (A) Grubu'nda yer alan (A) Milli Takım, gruptaki 3. maçında Berlin'de Almanya'ya 3-0 mağlup oldu.

-Ümit Milli Futbol Takımı, Troyes'de özel maçta Fransa'ya 2-0 kaybetti.

-Özbekistan'ın başkenti Taşkent'teki 5. Dünya Poomse (Teknik) Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, Mustafa Yılmaz ile 2 altın, ayrıca 4 de bronz madalya kazanarak, takım halinde Güney Kore ve Vietnam'ın ardından 3. Sırada yer aldı.

9 Ekim:

-Hentbolda Erkekler EHF Kupası 2. turunda Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor, Bosnalı rakibine sayı averajıyla yenilerek kupaya veda etti.

10 Ekim:

-ABD'deki Uluslararası Geleneksel Chicago Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Sammy Wanjiru, 2.06.24.00, bayanlarda da Rus Liliya Shobukhova, 2.20.25.00'lık dereceleriyle kazandılar.

12 Ekim:

-14. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (A) Grubu'nda yer alan (A) Milli Takım, gruptaki 4. maçında başkent Bakü'de Azerbaycan'a 1-0 mağlup oldu.

-Ümit Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçta Belçika'yı 4-1 kaybetti.

13 Ekim:

-Basketbolda İstanbul'daki 26. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda, Fenerbahçe Ülker'i 79-77 yenen Efes Pilsen kupanın sahibi oldu.

14 Ekim:

-Voleybolda Erkekler Süper Kupa'yı, Ankara'daki maçta lig şampiyonu Fenerbahçe'yi 3-1 yenen Teledünya Türkiye Kupası sahibi Ziraat Bankası kazandı.

15 Ekim:

-17. Uluslararası İzmir Ritmik Cimnastik Turnuvası'nda en başarılı Türkiye oldu.

16 Ekim:

-Atletizmde Çin Halk Cumhuriyeti'nin Nanning kentindeki 19. Dünya Yarı Maraton Şampiyonası'nda Kenya, 4 altın ve 2 bronz madalya elde ederek, şampiyon oldu.

-Hollanda'nın Rotterdam kentindeki 42. Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası'nda Çin Halk Cumhuriyeti, 4 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalyayla şampiyon oldu.

17 Ekim:

-İstanbul'daki 32. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Vincente Kiplagat, 2.10.39.00, bayanlarda da Etiyopyalı Ashu Kasım, 2.27.25.00'lık dereceyle kazandılar.

-Arjantin'deki Dünya Ampute Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde evsahibi Arjantin'i 3-1 mağlup eden Özbekistan kazandı. Türkiye de Rusya'ya 1-0 üstünlük sağlayarak üçüncü oldu.

20 Ekim:

-Galler'deki 27. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası Elemeleri 1. Grup mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 puanla ilk sırada yer aldı ve yarı final eleme grubuna adını yazdırdı.

21 Ekim:

-Basketbolda İstanbul'daki 18. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın sahibi, Galatasaray Medical Park'ı 75-58 mağlup eden Fenerbahçe oldu.

-Fas'ın Agadir kentindeki 15. Dünya Gençler Judo Şampiyonası'nda Japonya, 9 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalyayla şampiyon olurken, Türkiye de 3 bronz madalya elde ederek klasmanda 12. sırada kaldı.

24 Ekim:

- Alanya'da 20. Uluslararası Alanya Triatlonu ile Büyükler ve Gençler Avrupa Kupası Final Yarışması'nda Türk sporcuları derece yapamazken, Rus sporcular ise 7 kategoride birincilik elde ettiler.

26 Ekim:

-İtalya'nın Torino kentinde düzenlenen 9. Dünya Üniversiteler Güreş Şampiyonası'nda Türkiye 2'şer altın ve gümüşün yanısıra 6 bronz madalya elde ederek grekoromende İran'ın ardından 2., serbestte 5. ve bayanlarda da 8. sırayı aldı.

-Ankara'daki Avrupa Bowling Şampiyonası'nda bayanlarda Finlandiyalı Krista Pollanen, erkeklerde de Norveçli Svein Ake Ek şampiyon oldular.

-Fransa'nın Calais kentindeki 2. Avrupa Genç ve Yıldız Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, gençlerde 3 altın ve 1 gümüş madalyayla şampiyon, Rusya 5 altın ve 1 bronz madalyayla ilk sırayı elde ettiği yıldızlarda da 3'er gümüş ve bronz madalya aldı.

28 Ekim:

-Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki 20. Dünya Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler kumite 84 kiloda Yavuz Karamollaoğlu ile 1 gümüş, bayanlar kumite 48 kiloda Hafsa Şeyda Burucu ile de 1 bronz madalya alarak 14. sırada yer alırken evsahibi Sırbistan ise 3 altın ve 1 bronz madalya ile şampiyon oldu.

29 Ekim:

-İstanbul'daki 26. Uluslararası Cumhuriyet Kupası Gençler Güreş Turnuvası'nda Türkiye, toplam 5 birincilik, 7 ikincilik ve 20 de üçüncülük kazanarak, takım halinde grekoromende 68, serbestte de 74 puanla şampiyon oldu.

-Japonya'daki 16. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu,finalde geçen kupada olduğu gibi Brezilya'yı 3-2 mağlup eden Rusya, Japonya ise ABD'ye ayrı skorla galip gelerek üçüncülüğü aldı. Türkiye ise toplam 6 galibiyet ve 5 yenilgiyle 6. Sırada yer aldı.

30 Ekim:

-At yarışlarında Ankara'daki 72. Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu'nu, Nevzat Seyok'un "Pan River" isimli tayı, jokeyi Selim Kaya ve 2.38.25,30. Cumhuriyet Kupası Koşusu'nu da Cüneyt Çalıcıoğlu'nun "Gelibolu" isimli tayı, jokeyi Selim Kaya ve 1.50.55'lik dereceleriyle kazandılar.

-Antalya'daki Dünya Takımlar Judo Şampiyonası'nda, bayanlarda Hollanda, Almanya, Türkiye ve Japonya, erkeklerde de Japonya, Brezilya, Rusya ve Güney Kore ilk 3 sırada yer aldılar. Türkiye, erkeklerde ise beşincilik elde etti.

- Bakü'deki Avrupa Takımlar Tekvando Şampiyonası'nda bayanlarda İspanya, Türkiye, Ukrayna ve Fransa, erkeklerde de Rusya, Fransa, Almanya ve İspanya ilk 3 sırayı elde ettiler.

31 Ekim:

-Yeni Zelanda'nın Hamilton kentindeki Karapiro Gölü'ndeki 39. Dünya Büyükler Kürek Şampiyonası'nda Almanya, 5 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla şampiyon oldu.

KASIM

2 Kasım:

-16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, başkent Bükreş'teki özel maçlarda Romanya ile 0-0 berabere kaldı ve 3-1 mağlup etti.

4 Kasım:

- Paris'teki 57. Dünya Büyükler Eskrim Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarı elde edemezken, İtalya, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 3 gümüş madalyayla şampiyon oldu.

6 Kasım:

- ABD'nin San Diego kentindeki 48. Bayanlar Federasyon Kupası (Fed Cup) final maçında İtalya, geçen yıl da finalde yendiği evsahibi ABD'ye bu kez 3-1 mağlup etti ve şampiyon oldu.

-Grekoromen güreşte Ankara'daki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası organizasyonunda Türk temsilcisi ASKİ Spor, grubunda Hırvat ve Ukraynalı, yarı finalde de Bulgar temsilcilerini mağlup ettikten sonra, finalde Rusya'nın Novosibirisk takımına da 5-2 galip gelerek şampiyon oldu.

7 Kasım:

-Antalya'daki 14. Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Yarışması'nda Avusturyalı Uwe Hochenwarter, 2.03.20.00, bayanlarda ise Ukraynalı Natalie Krombets, 1.46.55.00'lık dereceleriyle kazandılar.

-ABD'deki 61. Uluslararası Geleneksel New York Maratonu'nu, erkeklerde Etiyopyalı Gebre Gebrmariam, 2.08.14.00, bayanlarda da Kenyalı Edla Kiplagat, 2.28.20.00'lık dereceleriyle yarışmayı önde bitirdiler.

11 Kasım:

-Fransa'nın Metz kentindeki 27. Dünya Trambolin Cimnastik Şampiyonası'nda Çin Halk Cumhuriyeti, 3'er altın ve gümüş madalyayla birinci oldu.

12 Kasım:

-Serbest güreşte İstanbul'daki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası mücadelesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, grubunda Makedon ve Rumen, yarı finalde de Bulgar temsilcilerini mağlup ettikten sonra, finalde Rusya'nın Sayitiev takımına da 6-1 yenerek şampiyonluğa ulaştı.

-Çin Halk Cumhuriyeti'nin Guanghzou kentindeki 16. Asya Oyunları'nda Çin Halk Cumhuriyeti, 199 altın, 119 gümüş ve 98 bronz madalyayla şampiyon, Güney Kore, 76 altın, 65 gümüş ve 91 bronz madalyayla ikinciliği, Japonya da 48 altın, 74 gümüş ve 94 bronz madalyayla üçüncü oldu.

14 Kasım:

-61. Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda 2010 sezonu sürücüler şampiyonluğunu, Red Bull Racing ekibinin Alman sürücüsü Sebastian Vettel, 256 puanla kazanırken. Alonso, 252 puanla 2. ve Red Bull Racing ekibinin Avustralyalı sürücüsü Mark Webber, 242 puanla 3. sırada izlediler. Markalar şampiyonluğu ise 498 puanla Red Bull oldu.

-38. Dünya Ralli Şampiyonası'nda 2010 sezonu sürücüler şampiyonluğunu, Citroen C4 ekibinin Fransız sürücüsü Sebastien Loeb, 276 puanla 7. kez üst üste kazanırken, Citroen C4 de 456 puanla markalar şampiyonluğunu da kazandı.

16 Kasım:

-18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Almanya ile Rüsselsheim kentinde yaptığı özel maçları 4-2 ve 2-0'lık sonuçlarla mağlup oldu.

17 Kasım:

-(A) Milli Futbol Takımı, başkent Amsterdam'daki özel maçta Hollanda'ya 1-0 mağlup oldu.

-Ümit Milli Futbol Takımı, özel maçta Fermo kentinde İtalya'ya 2-1 yenildi.

19 Kasım:

-Voleybolda 2. Bayanlar Süper Kupa'yı, Burhan Felek Spor Sitesi Salonu'ndaki mücadelede Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom'u 3-1 yenen Fenerbahçe Acıbadem kazandı.

Saraybosna'daki Avrupa 23 Yaşaltı Ümitler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 52 kiloda Tuğba Zehir ile 1 altın, erkekler 100 kiloda Feyyaz Yazıcı ile de 1 bronz madalya kazanıp 6. sırada yer alırken, şampiyonluğu ise 4 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla Almanya kazandı.

20 Kasım:

-Karatede İstanbul'daki Dünya Kulüpler Kupası müsabakalarında erkeklerde ve bayanlarda Mısır'ın Police Club takımı şampiyon, Türkiye'den erkeklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2. ve bayanlarda da Eyüpspor 3. oldu.

21 Kasım:

-Hentbolda Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda grupta 3 yenilgi alarak sonuncu olan ve mücadelesini EHF Kupası 3. turundan itibaren sürdüren Maliye Milli Piyango, bu kupanın 3. turunda Rus rakibine 2 maçta da yenilerek turnuvaya havlu attı. 2. turda İsviçreli rakibini eleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3. turda Norveçli rakibine 2 maçta da yenilerek elendi. Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası'nın 3. turunda Anadolu Üniversitesi, Sırp, Bayanlar Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nın 3. turunda da Üsküdar Belediyesi, Norveçli rakibine 2 maçı da mağlup olarak kupaya veda etti.

22 Kasım:

-Kıbrıs Rum kesiminin Limasol kentindeki Avrupa 2. Ümitler, 38. Genç Erkekler ve 13. Genç Bayanlar Halter Şampiyonası'nda Türkiye, gençlerde toplam 6 altın, 3 gümüş, 10 bronz madalya ve erkeklerde 503, bayanlarda da 482 puanla takım halinde 2. oldu. Toplam 15 altının yanısıra 9'ar da gümüş ve bronz madalya kazanan Rusya, erkeklerde 570, bayanlarda da 532 puanla takım şampiyon oldu.

Ümitlerde ise 3'er altın ve bronzun yanısıra 4 de gümüş madalyayla erkeklerde 485, bayanlarda da 265 puan toplayan Türkiye, takım halinde her iki kategoride de üçüncülük elde ederken, Rusya, toplam 18 altın, 10 gümüş, 14 bronz madalyayla erkeklerde 614, bayanlarda da 527 puanla takım şampiyon oldu.

- ATP World Tour'un, İngiltere'nin başkenti Londra'daki son etap mücadelesinde, finalde İspanyol Rafael Nadal'ı 2-1 yenen İsviçreli Roger Federer şampiyon oldu.

23 Kasım:

-15 Yaşaltı (C) Genç Bayan Milli Futbol Takımı, Şanlıurfa'da Rusya ileyaptığı özel maçlarda 6-2 mağlup etti ve 2-1 mağlup oldu.

25 Kasım:

-Hollanda'nın Eindhoven kentindeki 14. Avrupa Kısa Parkur Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarı elde edemezken, Almanya, 10 altın, 8 gümüş ve 4 bronz madalyayla şampiyon oldu. Hollanda, 9 altın, 8 gümüş ve 5 bronz madalya, Macaristan da 6 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla klasmanda Almanya'yı izlediler.

28 Kasım:

-Hentbolda Erkekler Avrupa Çalenç Kupası 3. turunda İstanbul BahçeşehirKoleji, Norveçli, Erkekler Avrupa Kupa Galipleri Kupası 3. turunda da İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bosnalı rakiplerine her 2 maçta da mağlup olarak kupadan elendi. 

ARALIK

1 Aralık:

-15 Yaşaltı (C) Genç Milli Futbol Takımı, Hollanda ile yaptığı özel maçlarda, rakibini Mersin'de 3-0 yenerken, Adana'da ise 2-1 mağlup oldu.

2 Aralık:

- FIFA 2018'deki 18. Dünya Kupası finallerinin organizasyonunu Rusya'ya verirken, 2022'deki 19. Dünya Kupası finallerinin organizasyonunu ise Katar'a verdi.

3 Aralık:

-Teniste Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki 99. Davis Kupası finalinde evsahibi Sırbistan, Fransa'yı 3-2 mağlup ederek, tarihindeki ilk şampiyonluğunu elde etti.

-Portekiz'in Funchal kentindeki 20. Dünya Bayanlar Hentbol Şampiyonası Avrupa Elemeleri 3. Grup mücadelesinde Türkiye, 3 maçını da kazanarak 6 puanla grup birincisi oldu ve play-offlara adını yazdırdı.

7 Aralık:

-Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Bursaspor, (C) Grubu'ndaki mücadelesini 1 beraberlik, 5 yenilgi ve 1 puanla son sırada yer aldı.

-Danimarka ve Norveç'in ortak organizasyonunda ve 13 gün süren 10. Avrupa Bayanlar Hentbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İsveç'i 25-20 yenen Norveç, 4. kez üstüste kazandı. Danimarka'yı 16-15 yenen Romanya da 3. Sırada tamamladı.

8 Aralık:

-Futbolda Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de 11 gün süren 7. Kulüplerarası Dünya Kupası'nda, finalde Kongo'nun TP Mazembe Englebert takımını 3-0 mağlup eden İtalya'nın FC Internazionale Milan takımı şampiyon olurken, üçüncülüğü de Güney Kore'nin FC Seongnam Ilhwa Chunma takımına 4-2 mağlup eden Brezilya'nın Sport Club Internacional takımı elde etti.

12 Aralık:

-Portekiz'in Albufeira kentindeki 17. Avrupa Kros Şampiyonası'nda Türkiye, 23 yaşaltı ümit bayanlarda Meryem Erdoğan ile 1 altın, büyük bayanlarda da Binnaz Uslu ile 1 gümüş madalya ile tamamlarken, madalya klasmanında 4. sırada yer alırken, 4 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya alan İngiltereşampiyon oldu.

15 Aralık:

- UEFA Avrupa Ligi L Grubu'nda mücadele eden Beşiktaş 4 galibiyet, 1'er de beraberlik ve yenilgiyle, 13 puanla, 16 puanlı Portekiz ekibi FC Porto'nun gerisinde 2. sırada tamamlayarak 2. tura adını yazdırdı.

-Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde 10. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarı sağlayamazken,ABD, 12 altın, 6 gümüş ve 7 bronz madalyayla şampiyon oldu.

 


ETİKETLER #MKE ANKARAGÜCÜ #BEŞİKTAŞ A.Ş. #F-TAV ANTALYASPOR #BURSASPOR #BUCASPOR #MEDİPOL BAŞAKŞEHİR FK #ESKİŞEHİRSPOR #FENERBAHÇE A.Ş. #KARDEMİR KARABÜKSPOR #GALATASARAY A.Ş. #GAZİANTEPSPOR #GENÇLERBİRLİĞİ #KASIMPAŞA A.Ş. #HES KABLO KAYSERİSPOR #İTTİFAK H. KONYASPOR #DEMİR GRUP SİVASSPOR #TRABZONSPOR A.Ş. #ANKARASPOR #ALTAY #AKHİSARSPOR #ADANASPOR A.Ş. #BEYPİLİÇ BOLUSPOR #İSTANBUL GÜNGÖRENSPOR #ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. #YUKATEL DENİZLİSPOR #GAZİANTEP FK #GİRESUNSPOR #MERSİN İDMANYURDU #KARŞIYAKA #KARTALSPOR #KAYSERİ ERCİYESSPOR #TKİ TAVŞANLI LİNYİTSPOR #ORDUSPOR #YILPORT SAMSUNSPOR #AMED SPORTİF FAALİYETLER # #KÖRFEZ SPOR KULÜBÜ #HACETTEPE SPOR #YENİ MALATYASPOR #BOZÜYÜKSPOR #MAMAK FK #BEYLERBEYİSPOR #GAZİOSMANPAŞA #SARIYER #ADANA DEMİRSPOR #EYÜPSPOR #ÇANAKKALE DARDANEL SK #FETHİYESPOR #ELAZIĞSPOR #1461 TRABZON #BALIKESİRSPOR #ŞANLIURFASPOR #KARATAY TERMAL 1922 KONYASPOR #PENDİKSPOR #TARSUS İDMAN YURDU #OFSPOR A.Ş. #ÇUBUKSPOR FUTBOL A.Ş. #SAKARYASPOR A.Ş. #AYTEMİZ ALANYASPOR #ALTINORDU # #SARAYKÖY 1926 FUTBOL KULÜBÜ #TURGUTLUSPOR # # #TURAN SPOR A.Ş. #MALTEPESPOR # #İSTANBULSPOR A.Ş. #ARSİNSPOR #B.B ERZURUMSPOR #ÇANKIRISPOR #PAZARSPOR # #KÖRFEZ İSKENDERUN SPOR # # #BAĞCILAR SPOR KULÜBÜ #FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş. #BÜYÜKÇEKMECE TEPECİK SPOR A.Ş. #GÖLCÜKSPOR #ROYAL HASTANESİ BANDIRMASPOR #GÖZTEPE A.Ş. #AYDINSPOR 1923 #NAZİLLİ BELEDİYESPOR #MENEMEN SPOR #İNEGÖLSPOR #ANKARA KEÇİÖRENGÜCÜ #KARACABEY BELEDİYE SPOR A.Ş. #ORHANGAZİ BELEDİYESPOR #ANKARA DEMİRSPOR # # # # #GÜMÜŞHANESPOR # #ATAKAŞ HATAYSPOR #BATMAN PETROL SPOR A.Ş. # #KAHRAMANMARAŞSPOR A.Ş. # #
Ankaragücü'nde vakalar artıyor
Ankaragücü’ nün Halil Umut Meler karnesi nasıl?
Antalyaspor - Ankaragücü canlı yayın
Gençlerbirliği - Alanyaspor canlı yayın
Antalyaspor maçının hakemi belli oldu
Basketbolda haftanın programı
Facebook Yorumları
Facebook üzerinden yorum var.
Site Yorumları
YORUM YAZ
Adınız:
Yorum:
Okuyucularımızın görüşleri bizim için çok önemlidir.
İçinde küfür, hakaret, tehdit, aşağılama bulunmayan; aynı bilgisayardan farklı isimler ile yazılmayan tüm yorumlar yöneticilerimizin onayından geçtikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.